Veselí nad Moravou je zase o kus blíž k tomu, aby cyklistům zajistilo bezpečnou jízdu po městě i z něj. Město řeší již několik měsíců cyklostezku na Blatnici pod Svatým Antonínkem, ale i navazující stezku na Kozojídky. Prioritou je ale stále bezpečná cesta přes centrum do Zarazic.

„Nyní řešíme část cyklostezky mezi Železárnami a křižovatkou na sídliště Hutník. Chceme zajistit návaznost z Kozojídek až do centra města. Silnice v tomto směru je totiž poměrně frekventovaná," uvedl starosta Veselí nad Moravou Petr Kolář s tím, že město již podalo žádost o vydání územního rozhodnutí.

Poněkud horší situace je směrem na Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde stavbu cyklostezky stále zdržují majetkové nesrovnalosti. U řady pozemků totiž stále nejdou dohledat majitelé.

„Ve většině případů to jsou lidé, kteří odešli do Ameriky. V těchto případech je procedura složitější. Kvůli stavbě cyklostezky se totiž musí omezit jejich vlastnické právo. Také v tomto případě už se rozjelo územní řízení," sdělil Kolář. Projekt cyklostezky, až po konec katastru Veselí nad Moravou má již město zpracovaný.

Iniciativu vítá starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Vladimír Hanák. Podle něj každým rokem přibývá Blatničanů, kteří o víkendu vyrazí na cyklovýlet i směrem na Veselí nad Moravou.

„Přes týden ale nikdo, kdo pracuje ve Veselí, na kole nejezdí. Silnice je natolik frekventovaná, že si to nikdo netroufne," uvedl Hanák.

Ten zatím předpokládá, že Blatnice naváže až na cyklostezku, kterou vytvoří Veselí. Varianty jsou podle něj dvě. „Buď ji povedeme přímo podél silnice, nebo přes pole a vinohrady. Musíme vybrat nejlepší variantu a poradit se s odborníky," uvedl Hanák.

Odhadem ale podle něj cyklostezka na blatnickém katastru nevyroste dřív než za dva roky.

Již podruhé zkusil sehnat dotaci na navazující cyklostezku z Veselí nad Moravou Moravský Písek.

Ten chce na již hotovou stezku, která končí u odlehčovacího ramene řeky Moravy navázat takzvanou Černou cestou.

„Délka cyklostezky, která se napojí na tu Veselskou, bude mít kolem kilometru a půl. Povede až k odbočce na Moravský Písek mezi Veselím nad Moravou a Bzencem, konkrétně u prvního domu," uvedl starosta Moravského Písku Miroslav Dula.

Protože Moravský Písek má již hotové pozemkové úpravy, o dotaci ve výši přibližně deset milionů korun, žádal hodonínský Pozemkový úřad, v programu Obnova venkova.

„Moravský Písek je pro tento program již moc velkou obcí, takže v žádosti neuspěl. Peníze nyní sháníme jinou cestou. Máme již hotové stavební povolení," sdělila ředitelka Pozemkového úřadu Hodonín Milana Grauová. „Pokud tedy vše dobře půjde, mohli bychom začít polní cestu, dělat již letos, nejpozději příští rok. To je ale ideální stav, když vše dobře půjde," doplnila.

Veselí nad Moravou nyní také dokončuje projektovou dokumentaci pro cyklostezku od tamní sokolovny k čerpací stanici ČSAD. Ta má propojit centrum města s místní částí Zarazice.

„V ideálním případě požádáme v březnu 2013 o dotaci a příští rok začneme stavět," uzavřel Kolář.