Víc než rok trvalo firmě Wessels a společnosti Studio Anarchitekt, než získali podporu veselského zastupitelstva k uskutečnění plánů s obnovou a novým využitím veselského zámku. Zastupitelé v pondělí schválili změnu územního plánu v lokalitě poblíž zámku, podle které nyní může Wessels využít oblast i pro podnikání. Chystá se tam vystavět oranžerii, restaurace, golfové plochy či sportovní centrum s penzionem.

„O změnu územního plánu těchto míst jsme žádali na zastupitelstvu v listopadu loňského roku. Tehdy zastupitelé vystoupili s tím, že nemají dostatečné informace,“ uvedl jednatel společnosti Anarchitekt Jiří Soukup. Požadované podklady veselským radním a zastupitelům představil minulý měsíc.

„V areálu Salajky by měla vzniknout určitá část skladového zázemí a zařízení pro zaměstnance. Městu jsme navrhovali, že by bylo část objektu vhodné využít na info nebo cyklocentrum,“ řekl Soukup.

Areál zahradnictví by se měl proměnit v oranžérii, která bude upravena do původní podoby. „K tomu bude klubová část, další ubytovací kapacity a sportovní zázemí případně s venkovní golfovou akademií. Samozřejmě určené jak návštěvníkům, tak Veselanům,“ uzavřel Soukup. Změny by se tak měly dotknout tří částí, a to Salajky, současného zahradnictví a objektu technických služeb. Všechna tato místa jsou totiž pro další chod revitalizace zámku nezbytná.

Někteří zastupitelé však na posledním letošním zastupitelstvu proti změně územního plánu vystupovali a při hlasování ho nepodpořili. „Firma Wessels už tři roky zámek vlastní a pořád slibuje, že provede zásadní úpravy a přestaví tento zámek na pětihvězdičkový hotel, který bude dokonce nějakým turistickým centrem tohoto kraje,“ sdělil například zastupitel Ivan Ohlídal. „Samozřejmě vím, že tohle je těžké provést. Já bych ale čekal, že by tato firma aspoň pokročila v opravách tak daleko, že by bylo vidět, že se něco bude skutečně dít. Že jakási šance, že se něco postaví, bude vidět, ale zatím to tak není,“ doplnil.

Posun při rekonstrukci zámku, kterou podpořilo šestnáct z devatenácti zastupitelů, vítá tamní starosta Jaroslav Hanák. Podle něj se sice díky Baťovu kanálu začíná i Veselí nad Moravou dostávat do povědomí turistů, nejčastěji jsou to však takoví, kteří se ve městě zdrží pouze na jeden den.

„Pokud bychom se dočkali toho, že by vznikl fajnový hotel a na to navazovaly další aktivity proč být ve Veselí, což je jednoznačně golfové zázemí, byli bychom viditelnější turistická destinace,“ míní Hanák a dodává, že tím, že zastupitelstvo pro zámek zvedlo většinově ruku, dává investorovi najevo, že jeho záměr hodlá podpořit, aniž by o místa Salajky nebo zahradnictví přišlo. Město se totiž v tuto chvíli změnou územního plánu nezavazuje k prodeji či pronájmu pozemků. „Z mého pohledu není město ohroženo tím, že by se mohlo dostat do situace, kdy by něco pozbylo nebo ztratilo,“ doplnil Hanák.