Hrnčířské louky ve Veselí nad Moravou se proměnily k nepoznání. Lidé zde mohou relaxovat, procházet se nebo pozorovat hnízdící labutě.
Louky vyčistilo a upravilo Povodí Moravy. „Na začátku jsme museli odvézt několik tun odpadu, který se zde za léta nashromáždil,“ řekl David Veselý z útvaru inženýrských služeb Povodí Moravy. Tomu šlo především o záchranu ekologicky zajímavého a významného místa. „Bylo zřejmé, že jen včasný zásah může zachránit existenci tohoto ramene a zabránit jeho úplnému zničení,“ uvedl.

Společnost se tak snaží o obnovu původní lužní krajiny. Doufá také, že obnoví vodní plochu a vytvoří širokou škálu biotopů charakteristických pro přirozené klikatící se toky velkých nížinatých řek.

„Museli jsme odstranit nepůvodní druhy. Ty jsme však nahradili více než čtyřmi tisíci nových stromů,“ doplnil Veselý. Povodí přišla úprava Hrnčířských luk na téměř dvanáct miliónů korun. Většina peněz šla však z dotací Evropského fondu pro regionální rozvoj. Částečně přispěl také Státní fond životního prostředí. Úpravy tohoto místa trvaly rok. „Konečná podoba projektu byla schválena v roce 2002,“ dodal Veselý.

Současná úprava se líbí i zahrádkářům z blízkého okolí. „Musím říct, že s opravou luk jsem spokojena. Uvítala jsem tři plochy pro bruslení. Ani hloubka vody není natolik nebezpečná, že bych se musela bát o děti,“ řekla zahrádkářka Lenka Jahodová.

Veselané však o této novince zatím moc informací nemají. „Hrnčířské louky? Tak to vůbec netuším. Kde by měly být?“ tak zněla nejčastější odpověď lidí z Veselí nad Moravou.

Povodí teď hlavně doufá, že se toto místo mezi lidmi uchytí a nebude se opakovat situace, kdy byly louky pouhým odkladištěm. „Doufáme, že se místo změní v pestrý koutek krajiny sloužící k odpočinku i poučení nejen pro lidi z Veselí nad Moravou,“ vzkázal Veselý.