Na posledním zasedání zastupitelstva každý ze členů dostal petici od místních, kteří chtějí školku zachovat. „Sedm lidí se na radě loni usneslo, že se prostě zruší a nezajímá je, co bude s dětmi v této lokalitě. Máme pocit, že město s námi nejedná a jde pouze o lukrativní pozemky, na kterých budova stojí," prohlásila na jednání Eva Brablcová z petičního výboru.

Starosta Miloš Kozumplík s ní ale nesouhlasí. I když se prý jedná o městský majetek, nikdo z přesunů nemá radost ani osobní zisk. „Budeme se podnětem zabývat a projednáme jej s co nejefektivnějším výsledkem," reagoval Kozumplík. Podle místostarosty Petra Kolaříka je organizační úprava mateřských škol nezbytná. Hlavním důvodem je to, že je stále méně dětí. Ze statistik počtu obyvatelstva vyplývá, že loni nově narozených bylo devadesát, což je o dvaadvacet méně než v roce 2014. V roce 2013 se narodilo 106 dětí. „Pokud bychom řekli, že počet pracovišť nesnížíme, vyžádá si to náklady. Ty půjdou k tíži našeho rozpočtu," upozornil Kolařík.

Loni se proto objevil návrh, že škola na náměstí 24. dubna skončí, ale zůstala by zachovaná alespoň jedna třída v Milokošti. Ne ovšem ve staré budově v ulici Na Hrázi. „Rozhodlo se, že vznikne odloučené pracoviště v přízemí budovy základní školy s kapacitou čtyřiadvaceti žáků," uvedl místostarosta.

Z připravované změny není nadšená ani učitelka Marcela Malíková. „Jedenáct let jsem učila v Milokošti, kde se neustále optimalizovala mateřská škola. Proč se do ní neinvestovalo zároveň s Tyršovou a Hutníkem? Je mi z toho smutno," pronesla k zastupitelstvu Malíková.

Podle zástupkyně ředitelky ve školce 24. dubna Romany Zunkové nikdy problém s naplněností tříd nebyl. „Poslední roky nám velmi ubližuje, že se neví, co s námi bude. Před zápisem se začne mluvit o naší likvidaci a rodiče tedy volí jinou školku, aby jejich děti nemusely po roce přecházet," posteskla si Zunková.

Právě kvůli uzavření mateřinky Na Hrázi se už dvanáct dětí přestěhovalo na náměstí 24. dubna. Dohromady je jich tam v současné době osmačtyřicet. Mezi nimi je také syn Rostislava Jánošíka. „Město se snaží, připravuje průmyslovou zónu, místa pro rodinné domy, chce přilákat mladé rodiny. Když tady ale rodiny nebudou mít základní a mateřskou školu, těžko tady někdo zůstane," řekl na jednání Jánošík.

Jánošík navrhl třídu v Milokošti vůbec nezřizovat a raději zachovat areál na náměstí 24. dubna. „I spádově je to tam výhodnější," podotkl. Jeho názor sdílí také Brablcová z petičního výboru, která zároveň poukázala na zajištěný bezbariérový přístup. „Místo neekonomické investice do staré budovy by bylo řešení na 24. dubnu postavit novou školku, která by kromě jiného pojala částečně Hutník, Milokošť i Veselské předměstí," dodala Brablcová.

Tato varianta ale není příliš reálná. „Otázkou rekonstrukce školky na 24. dubna jsme se dosud nezabývali. Je pravdou, že některé konstrukční prvky této stavby obsahují azbest, což při běžném provozu nepředstavuje zdravotní riziko pro děti či personál. Nicméně nelze jednoduše zasahovat do konstrukce budovy," sdělil místostarosta Kolařík.

Jestli vůbec a případně kolik dětí od září usedne v novém zázemí v objektu Základní školy Milokošť, který stojí vedle kaple sv. Ducha v Ostrožské ulici, není přitom jasné. „Záleží, jaká bude situace po zápisu. První dubnová rada závazně rozhodne, jaké uspořádání pracovišť zvolí," sdělil místostarosta.

I proto ředitelka Mateřské školy Veselí nad Moravou Blanka Černochová na žádost města posunula termín zápisu na začátek dubna. „Zatím jsme informovali rodiče, kteří mají děti ve školce na náměstí 24. dubna, aby se rozhodli, kam je chtějí přeřadit. Už kvůli pracovním úvazkům učitelek je nutné kapacity tříd plně obsadit," přiblížila Černochová.