Již druhým rokem prochází městská policie ve Veselí nad Moravou postupnými změnami. Podle radnice mají zlepšit způsob jejího fungování i pohled veřejnosti na strážce pořádku.

„Vloni se zavedly smíšené hlídky městské policie a Policie České republiky. V praxi to znamená, že v pátek, sobotu a neděli dohlíží nad bezpečností celého města v nočních hodinách dvoučlenné hlídky," sdělila mluvčí Města Veselí nad Moravou Petra Pavková.

Podle šéfa veselských strážníků Rostislava Praxe toto propojení spolupráci mezi městskými a státními policisty ještě více zlepšilo. „Začátkem září se navíc budeme stěhovat na Masarykovu ulici, kde sídlí i státní policie. Vzájemná spolupráce tak bude ještě užší," uvedl Prax s tím, že na novou základnu se strážníci přestěhují z budovy v Železničářské u­lici.

„V nových prostorách budeme více v centru, což je samozřejmě lepší. Navíc na současném místě využíváme jen část budovy, která ale nabízí mnoho místa. Vše se samozřejmě musí i vytápět, takže s fungováním zde jsou spojené i zbytečné náklady," řekl Prax.

Počet strážníků ve Veselí nad Moravou se před časem snížil. Místo původních patnácti jich nyní dohlíží na bezpečí Veselanů třináct.

Podle Pavkové však toto snížení nemá žádný vliv na kvalitu práce, kterou strážníci vykonávají. „Spíše naopak. Při zachování objemu finančních prostředků na jejich činnost a při úpravě jejich služeb se vytvořil prostor pro jejich lepší motivaci ve službě," uvedla Pavková.

Zvládají i ve 13

Jak Prax vysvětlil, do funkce velitele nastoupil v době, kdy působili strážníci ještě v plném počtu, dva z nich však byli dlouhodobě v pracovní neschopnosti. „Zjistili jsme, že provoz zvládáme i ve třinácti lidech, takže ke snížení počtu došlo i proto. Nebyl to spontánní nápad, ale spíše několikaměsíční zkušenost," řekl Prax.

Novinkou je také to, že veselští strážníci mohou nově k monitorování terénu využívat také kolo.

Ve středu se pak zmodernizoval i jejich vozový park. Starou felicii z roku 1999 vystřídal nový služební automobil značky Peugeot Partner. „Výběr vozu byl zcela záměrně směřován k praktickému využití, především k převážení pomůcek a technického zařízení strážníků, ale třeba i k převozu odchycených zatoulaných psů," sdělila Pavková.

Změn si už všimli i místní, kteří práci strážníků vesměs chválí. „Ve městě jsou vidět, určitě dělají svou práci, což je dobře," reagoval na otázku, zda je s prací strážníků spokojen, například Viktor Janík.

Obdobně městské policisty zhodnotila i Mirka, kterou Hodonínský deník Rovnost oslovil. „Celkově si myslím, že ve městě mají dost práce, za což je lituji. Osobně jsem se strážníky spokojená, protože má zkušenost je taková, že jsou vstřícní, ochotní," uvedla místní žena.

Jediné, co jí vadilo, je problém s nedodržováním pořádku především na sídlišti Hutník. Především o víkendu je podle ní rušno u místního podniku Royal, v lokalitě u garáží se pak podle ní scházejí podivné existence.

„Na garáži mi rozbili dlažební kostkou okno. Když jsem díru zadělala polystyrenem, začali o něj típat cigarety. Je to hrůza," posteskla si žena, která by ve městě přivítala více pěších policejních hlídek přes noc. „V noci jezdí hodně pomalu autem, čímž jsou nápadní. Navíc v autě slyší hlavně svou jízdu, jestli někdo něco rozbíjí nebo vykřikuje, přeslechnou," myslí si žena.