Předchozí
1 z 6
Další

Zlatá stuha pro Sudoměřice

Komise mimo jiné ocenila moderní směr, kterým se obec ubírá. Příkladem jsou stojan s nabíjením a servisem pro jízdní kola a solární lavička.

Vjezd do Sudoměřic od Petrova.Vjezd do Sudoměřic od Petrova.Zdroj: Deník/Petr Turek„V oblasti tvorby a péče o veřejná prostranství vhodně navazuje na tradiční i moderní architekturu. Záměry konzultuje s odborníky. Plochy jsou zakládány profesionálně i zapojováním obyvatel a spolků do tvorby a péče o životní prostředí,“ uvedla mluvčí pořádajícího Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Plusem se v hodnocení stalo také připomínání historie související se vznikem vsi a vhodné podmínky pro spolky. „K tomuto účelu je upravována také část domu bývalého zemědělského dvora, který je kulturní památkou. Svoji roli v úrovni bohatého kulturního a společenského života hraje také místní knihovna situovaná do Domu pokojného stáří,“ dodala mluvčí.

Sudoměřice se nachází v okresu Hodonín na úpatí Bílých Karpat na hranicích se Slovenskou republikou. V obci založené v raném středověku dnes žije 1 265 obyvatel a je členem Mikroregionu Strážnicko, DSO Obce pro Baťův kanál, MAS Strážnicko a Euroregion Pomoraví.

Zelená stuha pro Vohančice

Ilustrační foto.Vohančice se příkladně starají o životní prostředí. Snímek je ilustrační.Zdroj: DENÍK/Andrea ŠrámkováOcenění za péči o životní prostředí putuje na Brněnsko. Tamní obyvatelé napomáhají k výsadbě stromů a pozornost směřuje k úpravám okolní krajiny i menším plochám v zástavbě.

„Za zmínku stojí rozsáhlá výstavba protierozních valů a zatravňování svažitých zemědělských pozemků lučními trávníky, a stejně tak příkladný odborný management ploch krajinné vegetace,“ tlumočila mluvčí Knotková hodnocení odborné komise. Podle mohou být Vohančice příkladem i pro větší vesnice.

Vohančice jsou obec v okrese Brno-venkov. Mají 203 obyvatel a jsou členem DSO Tišňovsko a svazku vodovodů a kanalizací Tišňovsko. Jsou také členem MAS Brána Vysočiny.

Oranžová stuha pro Branišovice

Rybaření. Ilustrační foto.Branišovice se pyšní řadou aktivních spolků, včetně rybářů. Snímek je ilustrační.Zdroj: Deník / Lukáš KaboňDalší úspěch pro Brněnsko. Branišovice se stuhy dočkaly za spolupráci obce a zemědělské firmy. Do společenského života se zapojuje šlechtitelská stanice, která má dlouholetou tradici. Odtud pochází řada významných českých odrůd pšenice a ječmene.

Další spolky organizují kulturní a společenské akce. Například rybáři, český svaz chovatelů drobného zvířectva, Sokol, myslivecké sdružení Křepelka, Branišovická chasa, spolek vinařů.

„Branišovice jsou vinařskou obcí. Členové vinařského spolku vlastními silami, pod odborným vedením, a ve spolupráci s ostatními spolky opravují chátrající obecní sklep,“ připomněla mluvčí Knotková.

Branišovice jsou obec v okrese Brno-venkov. Žije zde 604 obyvatel. Obec je členem mikroregionu DSO Čistá Jihlava a členem MAS Podbrněnsko.

Modrá stuha pro Ořechov

Vítězství Rudé armády ve dvou bitevních ukázkách v Ořechově předvedli nadšenci z vojensko – historických spolků. Připomínka bitev u Kurska a série střetnutí na Moravě se odehrála v Army parku Ořechov. Vojáci Wehrmachtu i Rudé armády v dobových uniformách Ořechov se v minulosti stal dějištěm ukázky válečného střetnutí Rudé armády a Wehrmachtu.Zdroj: Deník/Jiří SlámaOcenění za společenský život těší Ořechov na Brněnsku. V obci funguje více než dvacet spolků. Historie některých má až sto let.

„Využívají moderních forem vzdělávání seniorů. Většina spolků příkladně pracuje s mládeží a společně se podílí na kulturním a společenském dění v obci. Celková činnost spolků dokazuje, že podpora obce nese své ovoce,“ řekl mluvčí Knotková.

Ořechov je obec v okrese Brno-venkov s 2839 obyvateli. Je členem MAS Bobrava.

Bílá stuha pro Drásov

Skvělé odpoledne připravili pro děti v Kladrubech, kde ruku k dílu přiložili členové všech městských spolků včetně dobrovolných hasičů.Drásov zaujal vedením dětí k aktivitě. Snímek je ilustrační.Zdroj: Deník/Monika ŠavlováObec na Blanensku se může pyšnit uznáním za práci s mládeží. Městys prostřednictvím Klubu maminek a tatínků vychovává děti k následnému působení v zájmových, společenských a sportovních spolcích.

„Tím se vytvářejí předpoklady pro zapojení do občanského života, ale i k individuálním úspěchům jednotlivců, například mistři republiky v tanci české polky a nadějný mladý chovatel drobného zvířectva,“ dodala mluvčí.

Městys Drásov se rozkládá v Boskovické brázdě v okrese Brno-venkov a žije zde 2050 obyvatel. Drásov je členem MAS Brána Brněnska a DSO Čebínka.

Do 27. ročníku soutěže Vesnice roku se letos v České republice přihlásilo podobně jako loni celkem 175 obcí, z toho je 16 soutěžících z Jihomoravského kraje. Slavnostní předávání cen za krajské kolo se bude konat 21. července 2023 v Sudoměřicích.

Jihomoravský kraj má v rozpočtu na letošní rok pro akci Vesnice roku téměř jeden a půl milionu korun.