„Z okresu Hodonín se letos přihlásily dvě obce – Hýsly a Násedlovice,“ uvedla Andrea Dvořáková z pořádajícího ministerstva pro místní rozvoj.

U obou obcí Kyjovska nejde o premiérovou účast. Násedlovice i Hýsly se do soutěže přihlásily již poněkolikáté. Důvody obce uvádějí různé.

„Násedlovice se do soutěže přihlašují každý rok. Jen vloni jsme vynechali. Důvodem je především vidina odměny. Potřebujeme totiž opravit budovu obecního úřadu, kde sídlí pošta, knihovna a klubovna pro děti. Dotaci se nám získat zatím nepodařilo“, říká starostka Násedlovic Vlasta Mokrá.

To starosta Hýsel Tibor Skalka potvrdil, že se do vesnice roku obec přihlásila pouze ze soutěživosti. Možná peněžní výhra není hlavní motivací. Přihlášku si Hýselští podali už poosmé.

„Z každého ročníku jsme se snažili vzít si nějaké ponaučení. Věříme, že se nám podaří uspět. V minulosti jsme již získali Modrou stuhu, udělovanou za společenský život v obci,“ dodal Skalka.

Násedlovice mají několik diplomů, ale rády by stuhu

Také Násedlovice si ze soutěže v minulých letech odnesly několik diplomů, například za podporu organizací, ale stuhu se jim vyhrát ještě nepodařilo. Tento rok si však věří a doufají, že se jím prostřednictvím soutěže podaří získat vysněnou dotaci.

„I když se mně v minulých ročnících zdálo, že soutěž není zcela objektivní, rozhodli jsme se přihlásit znovu. Reakce občanů jsou různé, ale většina rozhodnutí schvaluje. Tento rok si však přejeme uspět nejvíce. Myslím, že jsme pro vítězství udělali vše, co se dalo,“ říká Mokrá a dodává, že se snažila ponaučit především od vítězných obcí. Zároveň se domnívá, že přestože nemají Násedlovice v rozpočtu tolik peněz, podařilo se jim uskutečnit hodně projektů včetně opravy garáží.

Loni bodovaly Lužice a Milotice

Minulý rok byl pro okres Hodonín úspěšný. Lužice se staly jihomoravskou obcí roku. Pozadu nezůstaly ani Milotice. Ty získaly ocenění v podobě Bílé stuhy za činnost mládeže v obci. Více zástupců vloni z regionu nebylo.

Kdo bude letos vítězem krajského kola bude známé v průběhu července až srpna. Přihlášené vesnice teď čeká návštěva hodnotitelské komise soutěže, která se soustředí na prezentace jednotlivých obcí. Důležité jsou i podklady odeslané společně s přihláškou.

„Násedlovice již za sebou návštěvu komise mají. Trvala přes čtyři hodiny. Museli jsme doložit všechny potřebné informace a seznámit členy komise se stavem jednotlivých institucí v obci jako je například knihovna,“ vysvětluje Mokrá.

Komise budou navštěvovat přihlášené vesnice až do konce června, až potom dojde k vyhodnocení informací.

V celkovém součtu se letos počet přihlášených vesnic z jihomoravského kraje zvýšil o šest. Podle Dvořákové se soutěž těší čím dál větší oblibě, což jí přidává na prestiži. Celorepublikový součet všech přihlášených obcí pak činí tři sta pětapadesát, tedy o třicet více než v minulém roce.

VERONIKA HORÁKOVÁ