„Vůbec jsme do klání nešli s ambicemi, že bychom měli vyhrát. Jsme ohromně překvapeni. Viděla jsem úplně jiné favority, například Ratíškovice. Na vyhlášení ale zaznělo, že Tvarožná Lhota bodovala především komplexností služeb," uvedla starostka vesnice Martina Bílová. Stejně překvapený z vítězství byl i místostarosta obce Vít Hrdoušek. „A to jsme komisi ukázali snad jen polovinu toho, co jsme chtěli. Pořád ještě se máme čím pochlubit," dodal s tím, že se obec bude určitě snažit dobře kraj reprezentovat v celostátním kole.

Ani zmíněné Ratíškovice ale nevyšly naprázdno. Zvítězily v kategorii Jihomoravský krajáč, což bylo klání místních jídel. Komise přiřkla vítězství sviňůrkám nakládaným ve sladkokyselém nálevu od místních houbařů. „Konkurence většinou nabízela buchty nebo nějaká masitá jídla. Houby byly něčím jiným," uvedl starosta Ratíškovic Josef Uhlík. Jak doplnil, ocenění se dostalo i ratíškovické knihovně. Ta byla vyhlášena v Jihomoravském kraji jako nejlepší a bude jih Moravy reprezentovat ještě v celostátním kole.

Kromě zmíněné Zlaté stuhy rozdala komise dalších pět hlavních cen. Ty už ale směřovaly do jiných okresů kraje. Z doplňkových cen ale kromě knihovny v Ratíškovicích komise ocenila ještě Starý Poddvorov a Ždánice. První jmenovaná vesnice dostala zvláštní cenu za dodržování tradic. Druhou jmenovanou odborníci ocenili za environmentální výchovu a péči o přírodu.