K Rohatci a Sudoměřicím se přidal i Petrov. Odmítavá stanoviska zástupci tamních radnic poslali ministerstvu životního prostředí. Stožáry mají být vysoké více než dvě stě metrů a vyrůst mohou za dva roky. 

Státní společnost Slovensky plynarensky priemysel plánuje Větrný park Skalica Západ s deseti turbínami jen kousek od Baťova kanálu a nové plavební komory Rohatec – Sudoměřice.

„Vůbec netušíme, jaký vliv to bude mít na životní prostředí a životy obyvatel, protože součástí žádosti nebyly žádné studie ani důkazy o tom, že to například nebude hlučet,“ upozornil rohatecký starosta Jarmil Adamec. Obrovská zařízení podle něj naruší ráz zdejší krajiny a násobně převýší zdejší dominanty

Patnáctý ročník turnaje městských policií v Hodoníně vyhráli poprvé strážníci ze Skalice.
VIDEO: Skaličtí strážníci kralovali v Hodoníně, domácí skončili čtvrtí

V tom je za jedno také se sousedy ze Sudoměřic, kde se proti záměru postavilo i obecní zastupitelstvo. „V blízkosti zástavby jsou některé instalace. Jejich výška je uváděná mezi dvě sta a dvě stě padesáti metry, což by změnilo vzhled okolní krajiny, a to zásadně. Vnímáme i rizika hluku a dalších vlivů na lidi a také přírodu, včetně ptáků a dalších živočichů. Navíc je větrný park plánovaný také v blízkosti chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty,“ uvedl sudoměřický starosta František Mikéska.

Zdůraznil, že zastupitelstvo je zásadně proti. „Mimo jiné ve vyjádření, které jsme posílali na ministerstvo životního prostředí, požadujeme snížení sloupů, odpovědi na otázky týkající se hluku, vibrací a případného elektromagnetického smogu větrníků ve vztahu k obyvatelům naší obce a také ve vztahu k přírodě,“ dodal starosta.

 • Plánovaný větrný park Skalica Východ

Plánovaný větrný park Skalica Východ.Plánovaný větrný park Skalica Východ.Zdroj: Zámer z portal.cenia.cz

Na další argument proti záměru větrného parku upozornil jeho rohatecký kolega. „Jako správní sousedi jsme se zeptali ve Skalici, a zjistili jsme, že Skalica tam nic takového nechce. Dokonce to nedovoluje ani její územní plán města. Záměr mi připadá málo připravený a je bez důležitých informací, které člověk k rozhodování potřebuje. Hlavně pokud si to nepřejí naši sousedé, tak jim přece nebudeme dělat naschvál,“ uvedl Adamec.

To potvrzují také informace ze skalické radnice, která podle zprávy na svém facebookovém profilu vydala zamítavé stanovisko pro oba větrné parky.

„Umístění větrného parku je nevhodné, jeho realizace by zásadním způsobem změnila krajinný ráz a vizuální vnímaní krajiny. Vznik větrného parku by omezil realizaci zemědělské usedlosti a rekreačního území v Zlatnické dolině podle platného územního plánu města Skalica a ostatních ekologických opatření na zemědělské půdě,“ popsali Skaličané svůj nesouhlas k východnímu větrnému parku.

 • Plánovaný větrný park Skalica Západ

Plánovaný větrný park Skalica Západ.Plánovaný větrný park Skalica Západ.Zdroj: Zámer z portal.cenia.cz

Větrnými elektrárnami se zabývali také úředníci v Hodoníně. Následně se chtějí připojit k mezistátnímu posouzení vlivu na životní prostředí. 

Deník oslovil i představitele slovenských plynáren. Do odevzdání tohoto textu ale neodpověděli. Dříve mluvčí firmy Ondřej Šebesta řekl České televizi, že obavy o dopad na přírodu či lidi nejsou na místě. „Výsledkem studií je, že žádné negativní vlivy na zdraví a kvalitu života obyvatel a zvířat nebyly identifikované,“ sdělil mluvčí Šebesta.

Zamrzlý přístav na Baťově kanálu v Petrově v neděli. Foto se svolením Evy Mlýnkové
VIDEO: Lodě na Baťově kanálu vystřídali bruslaři, zamrzlý přístav je atrakcí

Deník v dokumentu představující záměr přes veřejně dostupný informační systém EIA, zjistil, že se u Větrného parku Skalica Západ počítá s výstavbou deseti zařízení a s celkovou výškou turbín 200 až 255 metrů. Většina z nich by měla být právě mezi Skalicí a Sudoměřicemi a také Rohatcem.

„Rychlost větru podle GlobalWind atlas řadí lokalitu mezi nejlepší lokality na Slovensku,“ stojí v záměru pro západní větrný park.

Stejně tak se tam píše i o předpokládaných přeshraničních vlivech. Dokument potvrzuje, že stavba bude z Česka těžko přehlédnutelná. Jedna z elektáren bude přibližně dvě stě metrů od hranic, lze proto očekávat alespoň minimální dopady na zvířata a změnu akustiky mimo obytné území. 

 • Krajina, kde má stát větrná elektrárna chystaná slovenským státním podnikem
Zdroj: Deník/Petr Turek

Větrný park Skalica Západ

 • počet turbín: 10
 • celkový výkon: do 66 MW
 • zahájení výstavby: 2026
 • uvedení do provozu: 2027
 • odhadované náklady: 97 milionů eur (2,4 miliardy korun)

Větrný park Skalica Východ

 • počet turbín: 7
 • celkový výkon: 46,2 MW
 • zahájení výstavby: 2026
 • uvedení do provozu: 2027
 • odhadované náklady: 71,6 milionů eur (1,8 miliardy korun)

zdroj: Zámery na portal.cenia.cz