Sýpka v Louce byla původně renesančním zámečkem. Dnes je nejohroženější památkou na Hodonínsku.

Sýpku si v loňském roce koupil soukromník. „Této památce by se určitě mělo pomoct. Majitel, který si objekt v loňském roce zakoupil, se teď snaží o opravu. Letos by snad mohl dostat dotace od ministerstva kultury z takzvaných havarijních fondů. Za ty chce opravit střechu,“ říká Jaromír Míčka z Národního památkového ústavu.

O podobné opravy se snaží další soukromníci, například majitelka zámečku ve Strážovicích. „Zámek chceme s dcerou zrekonstruovat do původní podoby. Nechceme změnit ráz tohoto místa,“ uvedla Růžena Růžičková.

Podle památkářů dnes většinu památek na Hodonínsku vlastní soukromníci. „Stav památek je různý. Památky, o které se majitelé starají, jsou v dobrém stavu. Ty ostatní jsou na tom hůř,“ vysvětluje Míčka. Podle něj naopak není problém s památkami ve vlastnictví státu. „Stát je dobrým vlastníkem a památky jsou, řekl bych že bez výjimky, v dobrém stavu,“ dodává Míčka.

Najdou se však i místa, která od státu koupilo město či obec. Pro tyto jsou pak památky předností či výhodou. Příkladem je větrný mlýn ve Starém Poddvorově. „V roce 1999 jsme pozemek i s mlýnem vykoupili do vlastnictví obce. V roce 2003 jsme pak provedli rekonstrukci s cílem maximálně zachovat původní prvky, protože je to památka na zašlé časy,“ uvedl starosta Starého Poddvorova František Strýček. Ten zárověň dodává, že o mlýn je v letní sezoně velký zájem ze strany cykloturistů.

Památkou, kterou obec přímo využívá, je pak panský dvůr v Domaníně. V tomto sídlí již od padesátých let obecní úřad. „V současné době připravujeme revitalizaci celého objektu. Snažíme se do tohoto místa dostat dění celé obce. Udělat z toho vlastně takové centrum s obchody, restaurací nebo klubovnami. Interiér pak budeme uvádět do původního stavu,“ popisuje starosta Domanína Tibor Koóš.