„Ve Vracově byla obloha dobře viditelná, na obloze ani mráček, navíc bylo již dlouho po setmění. Když jsem zamířil na křižovatce k nádraží, uviděl jsem velmi zářící žluté světlo,“ popsal svůj zážitek Ďuriš.

Světlo se objevilo na jihu kousek od planety Jupiter, která ten večer silně zářila. „Plápolalo, takže jsem se domníval, že jde o jeden z balonů, které lidé teď v létě zapalují. I chování objektu tomu nasvědčovalo. Intenzita jeho záření byla velká, ale pohyb hodně pomalý. Když jsem konečně dorazil k nádraží, objekt najednou změnil směr letu na sever a podstatně zrychlil. O kousek výš letělo letadlo a zdálo se, že se oproti objektu loudá,“ dodal Ďuriš.

Zprvu se mu zdálo, že světlo má namířeno právě k letadlu, ale to mu pouze křižovalo dráhu a pokračovalo dále na sever a postupně jeho záře ustávala, až nakonec úplně zmizel z dohledu.

Rostislav Rajchl, vedoucí hvězdárny v Uherském Brodě, má ale ve věci jasno, nedomnívá se, že to bylo UFO, a naopak potvrzuje původní Ďurišovu teorii. „Myslím si, že se jedná o horkovzdušné papírové balonky, dostali jsme teď o nich mnoho zpráv,“ vysvětlil Rajchl.

I on si jeden takový balon koupil. „Jsou z hedvábného papíru, dole je papírový kroužek, který je napuštěný parafínem. Po zapálení se pak tento balonek chová jako horkovzdušný balon,“ dodal. Navíc letí podle větru, takže změnu směru a rychlosti záhadného objektu, který viděl Josef Ďuriš, způsobilo proudění vzduchu. Pokud by navíc lidé podobný předmět pozorovali delší dobu, například když dohasíná za slunného dne, zjistili by, že balon neodráží sluneční světlo a nakonec zhasne.

Podle Rajchla se teď lidé příliš často neozývají s tím, že by viděli nějaké zvláštní jevy. Častěji to podle něj bývalo na konci osmdesátých a v devadesátých letech, když byla velká sluneční aktivita. Ta způsobila spoustu dosud ne přesně objasněných jevů.

Balóny štěstí, jak se těmto jihoasijským lampionům pro slavnostní příležitosti říká, mají dolet i několik kilometrů.

„Do Česka jsme je začali dovážet v roce 2008. Od té doby zájem o ně vzrůstá a zvyšuje se i prodej,“ doplnil Petr Tomčík ze společnosti, která balóny štěstí prodává.

Věříte na mimozemské civilizace?
Jan Mikulčík, 22 let, podnikatel, Kunovice
Věřím nepřímo. Jsem schopný přemýšlet o tom, že by něco mohlo existovat, ale nemyslím si, že by nás mimozemšťané mohli ohrozit.
Adéla Chrástková, 21 let, studentka, Uherské Hradiště
Na mimozemšťany nevěřím, podle mě nejsou žádné důkazy. Ani na filmy o mimozemšťanech se moc nedívám, tyto snímky mě nebaví.
Martina Šupová, 24 let, nezaměstnaná, Ratíškovice
Já na UFO nevěřím. Ráda se sice dívám na filmy s touto tématikou, ale nemyslím si, že by bylo možné, aby k nám nějaké vzdálené civilizace zavítaly.
Adam Hájek, 22 let, student, Uherské Hradiště
V mimozemské civilizace nevěřím. Není žádný hmatatelný důkaz, který by mě přesvědčil. I když na filmy o nich se občas dívám.
Alois Michálek, 66 let, učitel, Břeclav
Jsem poznamenaný přírodovědou, takže o mimozemských civilizacích si přečtu maximálně tak v koupelně.

Jitka Cilečková