„Protože bylo krásně, šel jsem si vyfotit starou cihelnu ve Ždánicích, která se měla stát motivem k mému obrazu,“ vypráví ždánický malíř Prusenovský. Když však potom přišel domů a prohlížel si pořízené snímky krajiny, všiml si na nich něčeho podivného. Téměř na každé fotce byl tmavý flíček.

„Nejdříve jsem naslinil prst, protože jsem myslel, že mám špinavý monitor. Když jsem si ale fotografie na monitoru zvětšil, uviděl jsem zvláštní, našikmo položený útvar. Vypadal jako na snímcích s létajícím talířem UFO,“ popisuje Prusenovský. Začal se hned vyptávat přítele i dalších kamarádů, co si o tom myslí. „Také jim to přišlo hodně neobvyklé, protože útvar se objevuje na fotkách pořízených v rozmezí pouhých dvaceti vteřin. Na jedné fotce jsou i dva, za chvilku už jen jeden, za dvacet sekund tam není žádný. Objekt se musel pohybovat velkou rychlostí,“ kroutí hlavou malíř. Když si snažil logicky vysvětlit, co se za tajemným flíčkem skrývá, napadlo ho i letadlo, protože nad Ždánicemi je koridor. Je tam možné často pozorovat přistávání letounů na v Brně Tuřanech.

„Za nimi jde ale na obloze vidět bílá čára a my s přítelem jsme si nevšimli ani žádného hluku nebo něčeho podivného,“ říká Tomáš Prusenovský. Ten tajemné snímky pořídil dvanáctého července a vzpomíná si, že někdy v nejbližších dnech četl o kruzích v obilí na Hodonínsku. Zajímal by ho verdikt nějakého experta na UFO.

„Jsou to ptáčci,“ odhalil však jednoduše záhadu Luboš Šafařík z plzeňského Klubu psychotroniky a UFO. Podle něj se stává dost často, že lidé v obyčejném ptáčku spatřují záhadné objekty. „Takhle roztřepeně létá kos černý. A vzhledem k rychlosti závěrky, výtečným světelným podmínkám a krajině, lez říci – ano, je to pták,“ doplnil i další odborník Petr Fiala. Takové zjištění, Tomáši Prusenovskému jistě nebude vadit. UFO nad Ždánicemi podle něj stejně létalo. Alespoň v jeho obrazu ždánické cihelny, kam zvětšený létající talíř s mimozemšťany přimaloval.