Právě ti totiž vytvořili dlouhý řetěz srdcí. „Podařilo se vytvořit nový český rekord, který zorganizovala Základní a mateřská škola Ježov. Na hřišti a oválu kolem něj leží 863 srdcí každé v rozměru jeden krát jeden metr. Kdybyste kolem nich šli procházkou, tak to máte krásných 863 metrů a plus k tomu ještě výtvarný zážitek,“ uvedl Josef Vaněk z pelhřimovského muzea rekordů.

Jak přiblížil ředitel pořádající ježovské školy Jaroslav Žák, impulsem pro počin byla nejdříve pomoc rodičům a dětem v nelehké pandemické době. „Chtěli jsme vytvořit takové podmínky, aby se děti naučily třídit informace a odpovídat. A emoce a prožitky pak ze sebe vydat,“ přiblížil ředitel myšlenku, k níž se nakonec připojilo celkem osmapadesát škol. Ta nejvzdálenější byla až ze Sokolova.

Mladá čtyřčata lva jihoafrického a vydala se na dlouhou cestu do Venezuely.
Čtyři lvíčata opustila hodonínskou zoo. Zamířila do Venezuely

Po potvrzení rekordu následovalo vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Každé srdce má své jméno. Porota hodnotila nejen výtvarnou techniku, ale také myšlenku v díle obsaženou. Mezi mateřskými školami zvítězila MŠ Mozaika z Hodonína, v kategorii první stupeň základních škol si prvenství odvezly opět děti z Hodonína, tentokrát ze ZŠ U Červených domků za své tornádové srdce. Z vítězství na druhém stupni základních škol se pak mohli těšit žáci ze sousedních Mutěnic. Ti představili porotě své Srdce smrti. „Žáci malovali na podklad ve tvaru srdce kresby, do nichž promítli pocity a strachy spojené s pandemií koronaviru i válkou na Ukrajině,“ přiblížila za organizátory Dominika Cardová.

Srdce pro Evropu

Z vítězných Mutěnic zamířilo do Ježova celkem 124 srdcí. „Oslovila jsem třináct učitelek výtvarky a všechny jsme do toho šly. Určitě se pak ve třídách a skupinkách pracovalo na srdcích přes měsíc. Po dokončení jsme si je ve škole vystavili,“ doplnila mutěnická pedagožka Markéta Labudová.

Uzavírky a práce na silnicích I/54 a I/55 v centru Veselí nad Moravou v pondělí dopoledne 23. května.
Tepna přes centrum Veselí je uzavřená. Archeologové začnou odkrývat hroby

Metrová srdce, která zdobila ježovské školní hřiště, organizátoři přesunou do Prahy. Tam budou součástí výstav u příležitosti českého předsednictví Evropské unie.