Nové Muzeum obce Karlín láká hosty projíždějící po hlavní silnici u použitými starobylými barvami lidových staveb, tedy bílou a modrou s nápisem Muzeum. „Stavení obec koupila po schválení zastupitelstvem v prosinci 2019. Kyjovské Slovácko v pohybu vypsalo na muzea dotaci, takže jsme si o ni požádali. Následně se začalo s rekonstrukcí, která se ale kvůli koronaviru protáhla, takže se tady pracovalo do teď, dokonce se finišovalo až tento týden,“ přiblížila karlínská starostka Darja Krpalová.

Ochutnávka svatomartinských a mladých vín na nádvoří zámku v Čejkovicích.
Svatý Martin odstartoval v Čejkovicích ochutnávku vín, nádvoří zaplnily davy

Obec pro muzeum získala osmdesátiprocentní dotaci na interiér, a dvacet procent na venkovní prostory. „Další potřebné práce se proto dělaly svépomocí. Vinařský spolek Karlín si vzal za své, že upraví sklep, kde udělá výstavu vín. K tomu máme ještě upravené přilehlé hospodářské budovy,“ pokračovala starostka s tím, že celkově jde o jedinečné stavební, jehož kořeny sahají ještě před rok 1900.

Muzeum bude otevřené po té, co se zájemci telefonický ohlásí, zatím na zdejším obecním úřadě. „Otevírat budeme také o svátcích, tedy na Vánoce, o Velikonocích, na hody a při dalších významných událostech,“ doplnila starostka.