„Původně tady byly dvě řady lip, které tady ale už nejsou, na jednu však ve svých pamětech vzpomíná prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Nyní tady máme tři památné stromy, jeden jsme vysadili ke sto letům republiky, o kousek dál je lípa, kterou v roce 1968 zasadil bývalý předseda MNV k padesáti letům republiky, taky pak jako starosta brzy skončil,“ připomněl současný čejčský starosta Jan Koutný. Ten zasadil pak třetí památný strom, novou lípu, spolu s téměř dvouletým Lukášem Svobodou.

Sto let kopané v Čejči oslavili tamní fotbalisté (v zelených dresech) exhibičním utkáním proti Sigi teamu.
PODÍVEJTE SE: Oslavy sta let fotbalu v Čejči obohatil hvězdný Sigi team

Zároveň s výsadbou se zájemcům otevřela v základní škole výstava věnovaná nejen obecnímu jubileu, ale také sto letům místní kopané. Fotbalisté si své výročí připomínali ale hlavně na hřišti, kam jim dorazil jako soupeř Sigi team, tedy mančaft bývalého kanonýra pražské Sparty. „Vnuk se přijel podívat na fotbalové legendy,“ přiblížil důvod výletu z Kyjova Milan Jung. „Jsem zvědavý na Petra Švancaru,“ doplnil dědu Šimon Jung. Právě brněnský útočník totiž vtipně moderoval očekávaný nástup fotbalových legend na zelený pažit k přátelskému duelu s domácím SK Čejč.

Oslavy čejčských výročí budou pokračovat v sobotu i v neděli. V sobotu odpoledne se tak příchozí mohou těšit například na přehlídku vojenské historie Čejče a večer pak na koncert Ivo Jahelky nebo vystoupení Lucie Macháčkové. Neděle bude patřit především folkloru a dalším tradicím. „Osm set let to je skutečně dlouhá doba a naše městečko má opravdu bohatou historii. A stejně bohatý a pestrý jsme se snažili udělat i náš program tak, aby si každý z nás mohl vybrat,“ řekl starosta slavící obce.