Především start a depo jsou obklopené lidi. Těch k josefovskému Rybníčku zavítalo v sobotu odpoledne i více než dvě stovky. Sledují, jak postupně řidiči startují do téměř tři a půl kilometru dlouhého okruhu. A pak také, v jakém čase a kondici se dostávají do cíle. Noční déšť tentokrát zvýšil náročnost trati. A na bílých trikotech závodníků se tak objevují skvrny od bláta.

Přesto s úsměvem projíždí cílem i Radek Kuběna z Josefova. „Synovec mě hecoval, abych jel stále na plný plyn, takže dnes závod i trošku bolel, ale sranda byla,“ říká pravidelný účastník i medailista v depu u svého stroje Iseki. Mimo závod s ním jezdí hlavně ve vinohradu, a to například s postřikovačem.

Oštěpař Vítězslav Veselý na olympiádě v Tokiu.
Cítil, že na to má. V přípravě překonával rekordy, říká otec bronzového Veselého

Závodní stroje si ještě před úvodním výstřelem prohlíží také Josef Káňa z Brna. Na start se chce postavit v příštím ročníku. „Letos jsem tady poprvé. Nalákala mě sem švagrová, která na akci chodí každý rok. Já mám doma taky takový stroj, který dávám dohromady. Na příští ročník by měl být připravený,“ svěřuje se při obhlídce veterána Zetoru 25 Brňan.

Letošní účastníci jsou především z Podluží. Je jich jednačtyřicet. „Účast je nadstandardní. Na ty nejrychlejší v závodu čekají ceny v podobě traktorů, medaile a diplomy. Navíc máme ocenění pro nejlepšího mechanika a konstruktéra. Sice se jezdí na čas, ale jde především o to, aby se tady lidi podívali na starou nablýskanou techniku, poseděli s přáteli a udělali si žízeň v tomto krásném areálu,“ dodává startér a také místní starosta Vojtěch Pospíšil. Ten naposled závodil před dvěma lety. „Ale zadřel jsem si Babetu,“ dodává bývalý závodník v kategorii Fechtl babette.