Situace v polovině května 2021 už vypadá mnohem lépe. To Deníku potvrdil René Kachyňa, předseda představenstva MND DS, která sídlí v Lužicích u Hodonína a zaměřuje se na vrtné zakázky v evropských zemích. „Můžu potvrdit, že zahajujeme masivní náborovou kampaň na obsluhu vrtných souprav, protože právě i do zahraničí vysíláme tři až čtyři skupiny, což je třicet až čtyřicet lidí, kteří se střídají na soupravě,“ sdělil v úterý předseda firmy s 350 zaměstnanci.

Právě tento týden její pracovníci se svým nejvýkonnějším zařízením zahájili geotermální vrt v anglickém Cornwallu. „Rozloženou vrtnou soupravu s nosností 450 tun přepravilo 94 kamionů,“ přiblížila mluvčí MND Dana Dvořáková.

Bílý ford míří z hodonínského parkoviště k likvidaci na autovrakoviště.
Záchrana z Prahy? Ne, legendárního bílého forda odvezli v Hodoníně k likvidaci

Práce na vrtu do hloubky 4,5 kilometru přes tvrdou žulu mají trvat téměř půl roku. Cílem je vytvoření obnovitelného zdroje energie pro vytápění biodomů v Edenu. „Předpokládáme, že hlavní boom nastane v příštím roce,“ řekl k očekávání nových vrtných zakázek Kachyňa.

Oživení očekává také Jana Hamršmídová, která je ředitelkou divize MND pro průzkum a těžbu, v níž pracuje 270 zaměstnanců. „Počítáme s tím, že s rozvojem aktivit budeme i personálně růst,“ uvedla šéfka divize, která v úterý představila průzkumný vrt u Klobouk. Ten je zacílený k nalezení ložiska ropy a plynu v hloubce 3,7 kilometru. Hodonínští naftaři plánují další rozvoj úspěšné průzkumně-těžebné činnosti na západní Ukrajině. A nejen to. „Inspirací jsou pro nás záměry Evropské unie v oblasti snižování emisí CO2, modré a zelené energie, cirkulární ekonomiky,“ nastínila oblasti rozvoje Hamršmídová.

Ilustrační foto
Údery pěstí i škrcení. Muž z Hodonínska si z partnerky udělal boxovací pytel

Aktuální projekty MND sleduje i ekonom a ředitel Okresního hospodářské komory Michal Švagerka. „Jde o důležitého zaměstnavatele v regionu, který je navíc celosvětově nejznámější firmou z Hodonínska. Navíc je naším členem, který se zapojuje i do komunikace s místními malými a středními firmami při podpoře lokální ekonomiky,“ dodal Švagerka.