Po ataku tornáda toho totiž z útulku příliš nezbylo. Se štěstím ale vyvázlo všech jedenáct vystrašených psů, kteří zůstali v kotcích, jimž vítr odnesl střechy. „Všichni byli v pořádku převezeni do útulku v Bulharech. Pět z nich bylo do týdne umístěno do péče nových majitelů,“ přiblížil další osud čtyřnohých klientů útulku ředitel zoologické zahrady Martin Krug. Menší polovina hodonínských psů sice ještě zůstává v Bulharech, avšak i jim by se mělo postupně dostat domácí péče.

Areál útulku v Hodoníně však bez psů zatím zůstane. „Momentálně nemáme žádné skladové prostory, byly absolutně zničené. Nemáme oplocení, které zmizelo. Nejsme schopní útulek nějakým způsobem provozovat. Došlo k porušení přívodu elektrické energie,“ upozornil ředitel s tím, že problém je i s vodou.

Hodonínská zoo po čtvrteční bouřce s tornádem.
Hodonínská zoo po tornádu: areál plný spadlých stromů, psí útulek na odpis

Její přívod byl totiž poškozený. „V tuto chvíli je předběžná dohoda s vedením města, že by se měl starý útulek zbourat. Máme poměrně značné příspěvky od dobrovolných dárců a jsou i firmy, které chtějí přispět na obnovu útulku. Z největší pravděpodobností se tak ze sbírky, která je směřovaná na obnovu útulku, bude stavět nový,“ přiblížil další plány Krug s tím, že nový útulek by měl vzniknout na stejném místě.

S novou situací se vyrovnává i městská policie, která po odchytnutí zaběhlé psy v době před tornádem umísťovala právě do útulku. „Sice to určitě bude problematičtější, ale budeme se muset s touto situací na nějaký čas vyrovnat,“ uvedl šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček s tím, že v současnosti je připravené řešení přes kontaktní osobu. Ta bude směřovat psy k dobrovolníkům, u nichž naleznou dočasný azyl.

Obnovu psího útulku v Hodoníně lze podpořit i přes transparentní účet místní zoologické zahrady.