Nová monumentální vzpomínka vyrostla jen na první pohled v původní podobě s citátem My životy Vy lásku dejte vlasti. Na vrchol památníku se vrátila i hlava Krista. „Byla ale rozpadlá asi na pět nebo šest části. Naštěstí se ji podařilo znovu poskládat, doplnit a dát ji dohromady, což nám dělá radost,“ přiblížil bývalý místostarosta obce Radim Šťastný, který se na obnově památky podílel.

Zcela nové jsou ve spodní části základní stavební kvádry, které byly původně z terrazza, takže svým způsobem z umělého kamene. Ten nahradila černá žula Africa impala. Především je ale památník mnohem bohatší na informace. „Doplnili jsme jména vojáků Rudé armády a rumunské armády. Zemřít na konci války a ještě v cizí zemi, to je dost kruté,“ podotkl Šťastný s tím, že díky obecní kronikářce Ireně Bařinové se u některých padlých podařilo datovat i jejich ročníky narození.

Nehoda a poničený památník v Ratíškovicích

Fotogalerie: Ratíškovice havárie drogy policie zranění zničení památník

Nově tady tak příchozí objeví jména šesti vojáků rumunské armády, kteří zemřeli při osvobozování Ratíškovic. A nad nimi se nachází jedenáct padlých osvoboditelů ze sovětské strany. „Ty jsem objevila při pátrání v archivu Rudé armády. O jména rumunských vojáků jsem poprosila bývalého velvyslance Rumunska, který mě spojil s jejich archivem padlých hrdinů,“ připomněla kronikářka.

Ještě výše jsou pak na památníku domácí oběti a hrdinové druhé světové války, a to včetně národních mučedníků. Nejvíce prostoru je tady věnovaného národnímu hrdinovi, parašutistovi Jaroslavu Kotáskovi, který padl u Myslibořic na Třebíčsku jako výsadkář, a to v červnu 1944, kdy ho zastřelilo nacistické gestapo.

Obnova památníku vyjde obec zhruba na sedm set tisíc korun. Jak doplnil bývalý místostarosta, o pojistné plnění může obec žádat po vystavení celkové faktury, k čemuž má dojít tento týden. V závěru týdne, a to v pátek nad Den válečných veteránů dojde ještě požehnání pomníku. „Právě jsme se na tom domluvili s naším panem farářem s tím, že se žehnání uskuteční v pátek ve čtyři hodiny odpoledne,“ doplnil současný ratíškovický místostarosta Josef Uhlík.