Ty vyšel v úterý dopoledne i Josef Dolan z nedalekého Kostelce, který pod rozhlednou pečuje o vinohrad. „Sledoval jsem, jak rozhledna rostla. Nyní vidím, jaký je z ní krásný výhled. Jednotlivé obce jsou odtud vidět jako na dlani,“ řekl Dolan.

Nejen jeho ale zaujal také trvanlivý materiál. Súsedská je totiž z betonu a vine se kolem ní zábradlí z oceli zvané Corten, jejíž rez tvoří ochrannou povrchovou vrstvu. Rozhledna je volně a bezplatně přístupná a navíc je na večer i nasvícená. „Jsem rád, že tady rozhledna stojí. Je lákadlem a pěkným cílem pro turisty. Chystám se, že z jara na ni vyrazíme s celou rodinou, zřejmě na slavnostní otevření,“ svěřil se předseda odboru Klubu českých turistů v blízkých Vřesovicích Miroslav Vaculík.

Nová podoba přístavní laguny u Baťova kanálu ve Strážnice. Stavební práce mají začít na podzim 2022 bezprostředně po plavební sezoně.
Nový rok na Hodonínsku u vody: Vylepší se přístaviště, vznikne cyklotrasa

Rozhledna Súsedská
Kde: na kopci nad Žádovicemi, Ježov a Hýsly (310 metrů n. m.)
Výška: 21 metrů
Schodů: 99
Triquera: symbol pro návrh řešení rozhledny jako v přeneseném významu úzké spojení obcí Hýsly – Ježov – Žádovice
Materiál: beton a ocel
Investor: Svazek obcí mikroregionu Podchřibí
Celkové náklady: 7 milionů korun
Otevírací doba: celoročně volně přístupná a zdarma

Nová rozhledna se má totiž opravdu slavnostně otevřít až v jarních měsících. „Zatím jsme ji otevřeli tak zvaně bez fanfár, aby lidé, když vyrazí do přírody a počasí to dovolí, mohli vyjít i na rozhlednu. Přece jen v letošním svátečním období byla omezená možnost zábavy,“ přiblížil žádovický starosta Bronislav Seďa. Na vzniku rozhledny se podílely spolu se Žádovicemi, Ježov, Hýsly a Svazek obcí mikroregionu Podchřibí. S pokrytím sedmimilionových nákladů výrazně pomohlo ministerstvo pro místní rozvoj i kraj.

Kromě rozhledny se má na jaře slavnostně otevřít i nově vytvořená cesta Podchřibím. „Páteřní trasa vede katastry všech členských obcí mikroregionu. Představuje krajinu prostřednictvím odpočívek postavených na vyhlídkových místech. Jedna je i přímo pod rozhlednou,“ upozornil Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko.

Parkoviště pro výstup na společný kopec s výškovou kótou 310 metrů, na němž se tyčí rozhledna Súsedská, jsou v jednotlivých sousedících obcích. A to u Obecního úřadu v Hýslech, u hřbitova v Ježově a u obecní hospody v Žádovicích. „Máme zpracovaný i projekt na rekonstrukci parkoviště, kde bychom chtěli vytvořit nabíjecí místo pro elektromobily a elektrokola. Obecní hospodu bychom chtěli využít jako informační centrum,“ dodal Seďa.