Zatím zůstává křižovatka průjezdná pouze se snížením rychlosti po hlavní, tedy státní silnici I/55. Po krajské silnici mohou pánovskou křižovatkou projíždět jen linkové autobusy a vozidla integrovaného záchranného systému, mají proto k dispozici i provizorní panelovou cestu.

Projíždějící mohou už vidět některé z novinek, jako jsou vjezdové brány, rozdělovací ostrůvek nebo právě dělaný propustek. „Právě pracujeme na středovém kruhu. Pokud se všechno podaří, jak má, tak bychom rádi pokládali asfaltové vrstvy už v příštím týdnu, a to na straně k Hodonínu,“ sdělil stavbyvedoucí David Horák s tím, že se plánovaný harmonogram prací daří velice dobře plnit.

Zahájení výstavby okružní křižovatky u hodonínského Pánova.
Přestavba křižovatky smrti u Hodonína odstřihla od města Ratíškovice i Pánov

Vnější průměr okružní křižovatky má být čtyřicet metrů. Uprostřed bude nasvícená téměř dvacítkou světelných bodů. Přibude ještě rozdělovací ostrůvek na straně k Ratíškovicím.

Podle informací od republikových silničářů řidiči po I/55 v prvních dvou fázích projedou jen s omezením nejvyšší povolené rychlosti. „V závěrečném období zde přibydou ještě semafory a vozidla budou projíždět kyvadlově jedním jízdním pruhem,“ připomněla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Situace na pánovské křižovatce tři týdny před začátkem chystané přestavby na okružní.
Proměna křižovatky smrti u Pánova zavře silnici. Místní pojedou po objížďkách

Původní plány naznačovaly to, že by měla stavba za více osmnáct milionů korun bez daně přejít do třetí fáze, a tím pádem také do řízení semafory zhruba od začátku května. Dle aktuálních informací ze staveniště by mohl odstartovat provoz kyvadlovou dopravou ale už ve druhé polovině tohoto měsíce, tedy v dubnu.

Předpoklad zprovoznění stavby je podle silničářů ještě červnu. Semafory by tady měly řídit provoz zřejmě do konce května, pak ještě mají pokračovat práce například na vodorovném dopravním značení.

Situace na křižovatce ve směru od Pánova a Ratíškovic ráno v pátek 18. listopadu 2022.
Křižovatka smrti u Pánova se na objezd změní na jaře. Místo má zůstat průjezdné

Zatím má stavba za sebou šest týdnů, tedy i šest týdnů objízdných tras pro ty, kteří by jinak projížděli křižovatkou po krajské silnici II/432. „Nejsou nějaké problémy s tím, že by tam do zákazů vjezdu vjížděla auta. Řešili jsme jen jednotlivé případy,“ přiblížil šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček. To ale i dohled policie na zdejší dopravu potvrdili také stavbaři na místě.