„V celostátním měřítku ale mezi ekonomicky aktivními cizinci tvoří občané Vietnamu asi dvanáct procent, což je pomyslná třetí příčka. Co se ale týká počtu živnostenských oprávnění, tak jsou vedoucí skupinou s více než třiceti šesti procenty,“ upozornila vedoucí hodonínské charitativní poradny pro cizince Radka Tesaříková.

I proto pořádala brněnská diecézní charita v hodonínském Regionálním centru komponovaný pořad Svět na talíři – Vietnam. Ten začal projekcí filmu Země snů Martina Ryšavého o situaci vietnamských přistěhovalců v České republice. Poté příchozí potěšila Dílna vietnamské kuchyně pod vedením kuchařky Cuc Le Thi s ochutnávkou tradičních jídel.

„Tyto akce děláme proto, že věříme, že když se lidi potkávají a něco spolu zažijí, tak jsou k sobě vstřícnější. Proto se vždycky na tuto akci snažíme pozvat nějaké cizince, aby měli Češi tu možnost se s nimi potkat a promluvit s nimi,“ vysvětlila sociální pracovnice brněnského charitního Centra pro sociálně znevýhodněné Klára Dobiášová.

Ta upozornila také na to, že se snaží multikulturními projekty aspoň částečně nabídnout Čechům a Moravanům něco o životě cizinců a jejich kultuře. „Snažíme se to dělat příjemným způsobem. Především filmem a pak kuchyní, protože vaření v současnosti frčí. A u jídla bude vždycky vzájemné poznávání příjemnější,“ pousmála se Dobiášová.

Kromě krajského projektu ale v Hodoníně funguje i klasická charitativní poradna pro cizince, a to nejen pro Vietnamce, ale i pro Ukrajince. „Přišlo i několik lidí ze zámořských států. Především čeština je ale pro ně těžká a chodit na kurzy leckdy kvůli pracovnímu vytížení nestíhají,“ upozornila Tesaříková.

Její cizinecká poradna nabízí především poradenství sociální a základní právní, zacílené na problematiku přístupu na trh práce v České republice, dále v oblasti pracovně-právních předpisů a předpisů pro pobyt cizinců v Česku. Důležitá je také sociální asistence pracovním migrantům, tedy doprovod, zprostředkování kontaktu, pomoc s vyplňováním formulářů, asistence při jednání na úřadech, se zaměstnavateli a při hledání ubytování a zaměstnání.