„Poprvé se bude ve Veselí stavět májka,“ upozornila ředitelka Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Magdalena Múčková, čím veselský folklorní soubor Radošov letos ozvláštní hody. Stavění máje totiž vzali jako velkou výzvu.

K hodům bude letos jako obvykle patřit průvod krojovaných, kteří vyjdou v sobotu v 16.00 od kulturního domu, a nedělní krojovaná mše svatá. Oslavy završí slavnostní odpoledne v kině Morava. Tam dojde na předání cen, které se letos radnice rozhodla udělit autoce povídek a pověstí ze Slovácka Aleně Bartošíkové, kanoistovi Richardu Hálovi a im memoriam nositel Československé vojenské medaile za zásluhy prvního stupně Jaroslavu Šišperovi.

Poprvé bude k vidění také nová kniha s názvem Veselí nad Moravou – město na řece času, kterou napsalo několik autorů. „Všechno o knize je až do neděle tabu,“ nechtěl zatím nic prozradit jeden ze spoluautorů a vedoucí veselského muzea Petr Futák.

Hody budou oslavovat ale i na mnoha jiných místech. Na tradiční krojované průvody či hodové zábavy mohou lidé zamířit například do Petrova, Šardic či Vacenovic. V Šardicích o víkendu hrají DH Skaličané, CM z Mikulčic a DH Hovorané. Ve Vacenovicích na zábavách zahrají DH Sobůláci a Vacenovická CM a na Svatováclavské hody v Petrově bude na sobotní taneční zábavě bavit muzikou CM Strážničan.

Kdo má rád psy, neměl by si nechat ujít šestý ročník Happy Dog Day, který se uskuteční v sobotu 1. října v areálu jezdecké stáje ve Bzenci. „Sejde se tam asi čtyřicet psů nejen s papíry, ale i oříšků, a vždycky je přitom velká sranda,“ říká o srazu pejsků jeden z organizátorů a tajemník Ligy na ochranu zvířat Marcel Řimák. Podle něj počet návštěvníků na akci, která je soutěží pejsků v různých disciplínách i výstavou kříženců a čistokrevných plemen, rok od roku roste. „Je určená nejen pro lidi s pejsky, ale i pro rodiče s dětmi, aby se mohli podívat na pejsky, které sami nemají. Prostě, kdo má rád zvířata, přijde si na své,“ pozval Řimák.

Zasvěceným i laickým pěstitelům je zase určená výstava ovoce a zeleniny v Kozojídkách. Její návštěvníci na ní v neděli od 14.00 uvidí kuriózní výpěstky, květiny či výtvarné práce dětí na téma Příroda a ochutnají ovocná a zeleninová jídla i nápoje. Hlasovat pak mohou o nejkrásnější jablko, nejchutnější jídlo z ovoce a zeleniny, nejkurióznější výpěstek či o nejtěžší jablko, brambor, mrkev a dýni.

Hrát se ale bude také divadlo. Nejdříve v sobotu v lipovské sokolovně zahrají tamní ochotníci komedii Noc za všechny peníze a se stejnou hrou pak přijedou v neděli do Velká nad Veličkou. Koncert věnovaný 150. výročí od narození malíře Slovácka Joži Uprky pak zazní v sobotu v sokolovně v Kněždubu. Několik souborů, tentokrát pěveckých, se představí i v Hodoníně na mezinárodním festivalu ECHO. „Letos si hodonínští zpěváci pozvali sbory z maďarského města Pécs a italské Modeny,“ informoval ředitel hostícího Hodonínského symfonického orchestru a smíšeného pěveckého sboru Michal Bešta.

V nabídce víkendových akcí nechybí ani program pro milovníky přírody. V Lovčicích v neděli vyrazí do lesa rodiče s dětmi, aby na zimu zamkli studánky.