Plesy totiž budou v téměř každé obci Hodonínska. Výjimkou tak budou nejspíš pouze Bukovany, kde se koná tradiční košt pálenek.

Na krojovaný ples se v sobotu chystají hned na čtyřech místech regionu, a to v Čejkovicích, Dolních Bojanovicích, Žádovicích a Blatničce.

„Do tance i k dobré pohodě bude vyhrávat domácí dechová hudba Blatnička a cimbálová muzika Falešnica z Boršic. Kromě toho zazpívají mužský a ženský pěvecký sbor z Ostrožské Nové Vsi. Při plesu se návštěvníci dočkají představení Jízdy králů z Hluku. Mládež z Blatničky se zase ukáže v nově ušitých krojích,“ píše se na webových stránkách obce Blatnička.

Plesovou sezonou žijí také obce. Reprezentační ples se chystá například ve Svatobořicích-Mistříně.

Obecní ples pak bude ve Vacenovicích. Společenský ples města se uskuteční ve Ždánicích. V pořadí již třináctý ples obcí mikroregionu se už v pátek konal v Horňácké metropoli Velká nad Veličkou.„Jako každý rok byla akce v neformálním duchu, bez krojovaných. Těchto akcí máme v regionu tolik, že jsme rádi, když se s kolegy z okolních zastupitelstev potkáme jen tak,“ uvedl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

V pořadí už patnáctý ročník Koštu slovácké slivovice a jiných destilátů čeká Bukovany. V místním sále sokolovny se uskuteční v sobotu osmadvacátého ledna. Do letošního ročníku se přihlásilo 1440 vzorků, které degustátoři hodnotili třináctého ledna.„Sto devět degustátorů hodnotilo kromě tradiční slivovice také vzorky destilátů z meruněk, hrušek, jablek, durancií, oskeruší, mirabelek, třešní, višní, špendlíků, broskví, i kdoulí. Mezi přihlášenými destiláty jsou také pálenky z borůvek, ananasu, černého bezu, máty peprné, řepy a piva, vínovice, ořechovky, medoviny a nápoje z dalších běžných i exotických surovin,“ informuje za organizátory Jiří Pelikán.

Košt se uskuteční v sále Sokolovny od třinácti hodin. O hudební doprovod se postará cimbálová muzika Kyjovsko.

Dále vystoupí mužský sbor JMF z Cercle a folklorní soubor Srňan ze Slovenska. Chybět nebude ani občerstvení v podobě domácí zabijačky a guláše z divočáka, program zpestří bohatá tombola.