Ždánice v sobotu přivítají cyklisty, a to hlavně na vysokých a historických kolech. Majitelé bicyklů vyrobených do roku 1945 nebo jejich kopií tam budou bojovat v soutěži elegance. „Sjede se k nám stovka závodníků z celé republiky, Švýcarska i Rakouska. Pojede se v dobových kostýmech, odborná porota zhodnotí nejen jízdu, ale i samotné kolo a kostým. Děti zabojují v jízdě zručnosti na vlastních kolech," uvedla vedoucí informačního centra ve Ždánicích Marie Wolfová.

Kromě kol všech ročníků a značek své umění předvede i mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková. Pobaví také folklorní soubor z partnerské slovenské obce Sekule. Návštěvníci uvidí přehlídku dobových kostýmů a ve 14 hodin se mohou vydat na hromadnou jízdu do sousedních Lovčic. V 19.30 pak ždánický zámecký park ožije večerními koncerty.

Súchovská republika

Netradiční pouť zažije o víkendu už potřetí Suchov. Od místní školy v sobotu v 10 hodin vyjde průvod, který zábavnou formou připomene Súchovskou republiku. „Členové tohoto spolku měli pro rozvoj regionu velký význam. Letos uplynulo 130 let od založení jejich skupiny, chceme si ji proto připomenout," vysvětlila za organizátory Olga Floriánová.

Asi desetikilometrovou trasu budou Suchovští zdolávat v dobových kostýmech a za doprovodu folklorní skupiny Suchovjan a horňáckých muzik Jana Grabce a Miroslava Minkse. Putovat se bude ze Suchova přes kopec Háj do Velké nad Veličkou. Tedy cestami, kudy chodili i suchovští republikáni – například učitel Matúš Beňo, malíř Joža Uprka, spisovatel Otakar Bystřina, učitel Alois Fiala, advokát František Odrážka či malíř a geodet Jan Hudeček. Ve Velké nad Veličkou nejen poutníky čekají Ozvěny Horňácka. Festival nabídne například dožínkový biojarmark, jarmark lidových výrobků a večerní folklorní program na Horňáckém stadionu.

Jazz v zoo

Hodonínské kulturní léto pokračuje jazzem. A dokonce ve spojení se zvířaty. V hodonínské zoo totiž v sobotu zahraje jazzové trio, kterému dominuje hlas Eleny Suchánkové – Sonenshine. Ta je považována za nejlepší českou jazzovou zpěvačku současnosti. Spolu s ní vystoupí i kytarista Mirek Linka a kontrabasista Petr Dvorský. Koncert rozdělený do dvou čtyřicetiminutových bloků začíná v 15 hodin a pro návštěvníky zoo je zdarma.

Naproti tomu Veselské kulturní léto se se svým programem tentokrát zaměřilo hlavně na děti. Park Petra Bezruče ve Veselí nad Moravou se v neděli stane dějištěm pohádkového muzikálu. Představení Království má na svědomí brněnské Divadlo Anička a letadýlko. Pohádkový kabaret s autorskými písněmi přiveze zakladatelka divadla Anna Duchaňová, která slibuje pohádkový kabaret s autorskými písněmi a bleskovými převleky.

Odpoledne plné her pro děti připravilo i sdružení Lipinka. V sobotu začne v přírodním areálu na salaši Travičná u Tvarožné Lhoty. „Dětskou olympiádu zahájíme ve 13 hodin. Soutěžit se bude v šesti disciplínách, například slalomu a střelbě ze vzduchovky. Odměnu ale dostane každý účastník souboje," slibuje organizátorka Petra Vávrová.

JANA BRHELOVÁ