45. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DECHOVÝCH HUDEB VÁM PŘÁTELÉ

Kde: Ratíškovice

Kdy: neděle, 10.00

Dechové hudby nejen z Moravy, Čech, ale také ze Slovenska a Švýcarska zahrají v areálu hřiště ratíškovického Baníku. Pětačtyřicátý ročník zahájí v deset hodin dopoledne Fialenka z Lanžhota. „Kromě ní se v dopoledním programu představí Mladá muzika ze Šardic, Orchestr mladých Základní umělecké školy Hranice, Cajlané Pezinok ze Slovenska, Svatobořáci a Fyrobemusig ze Švýcarska," zvou pořadatelé, kterými jsou obec Ratíškovice a Osvětová beseda Ratíškovice. Od dvou hodin odpoledne se milovníci dechové hudby mohou těšit na Mistříňanku, Veselou muziku z Ratíškovic, Stříbrňanku, Křídlovanku z Čech a na Vacenovjáky a Žadovjáky. „Program budou moderovat Růžena Dobešová, Karel Kopřiva a Karel Heger," dodávají pořadatelé. Celodenní festival ukončí monstrkoncert.

XIV. CZ/SK HELLO JAZZ WEEKEND

Kde: Kyjov

Kdy: čtvrtek až sobota

Jazzový festival, který potrvá až do soboty, se v Kyjově koná potřetí. „Jazzový festival jsme pořádali už dříve. Začali jsme před sedmi lety na Jančovce a před třemi lety jsme se domluvili s lidmi z Uherského Hradiště, kde Hello Jazz Weekend vznikl a děláme festival společně," upřesnil předseda kyjovského jazz klubu a pořadatel Vítězslav Začal. Páteční program Festivalová svačinka odstartuje ve čtyři hodiny odpoledne před kyjovskou radnicí. Tento menší koncert Kyjovské sešlosti a jejích hostů má upozornit na hlavní sobotní koncert. Hlavní festivalový koncert je v Uherském Hradišti i v Kyjově stejný. Jen v Uherském Hradišti je v pátek, v Kyjově v sobotu. „Hlavní kapely jsou stejné, ale my jsme přidali ještě Kyjovskou jazzovou sešlost a pozvali navíc kapelu z Prahy," dodal Vítězslav Začal. V sobotu večer se tak na kyjovské Jančovce předvedou jazzové osobnosti jako Milan Svoboda nebo Jana Kloubková. Dalšími hudebníky budou JazzGang, slovenští Berco Balogh a Luboš Šrámek, kyjovští jazzoví umělci a Doris and the Swinging Bastards.

NÁVŠTĚVA ZE ZÁHROBÍ

Kde: Vnorovy

Kdy: sobota, 20.00

Divadelní ochotnický spolek Lipovský výkvět opět zahraje na plavební komoře ve Vnorovech. Představení začíná v osm hodin večer. „Zahrají výbornou duchařskou komedii Návštěva ze záhrobí. Hru pochopí i děti. Takže se pobaví celá rodina," zve pořadatel Jan Šulc. Divadlo se na komoře uskuteční už čtvrté léto. Doposud se u diváků setkalo s úspěchem. Pořadatelé věří, že i letos bude hojná účast a že vydrží krásné počasí. Diváci si mají s sebou vzít podle počasí buď repelenty, nebo pláštěnky. „Lidé, kterým se pak v noci nebude chtít jezdit domů, si s sebou mohou vzít stany. Po divadle v nich tady mohou bez problému přespat," dodal pořadatel akce.

JÁRA CIMRMAN PROSO

Kde: Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou

Kdy: sobota

Tři kina na Hodonínsku naplní příznivci Járy Cimrmana. Přímý přenos z Obecního domu v Praze ve vysokém rozlišení obrazu a zvuku uvede v sobotu od osmi hodin večer hodonínské kino Svět, kyjovské kino Panorama a veselské kino Morava. Promítat se bude první a jediné provedení operety Proso od Járy Cimrmana. Operetu Cimrman složil pro soutěž o nejlepší operetu. Bohužel si geniální operetní fresku rozebrali Franz Lehár, Johann Strauss, Oskar Nedbal a další členové poroty. Vědecký tým českých cimrmanologů dokáže, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Cimrman. Odcizené melodie zazní ve svém původním zpracování po sto dvaceti letech. „Diriguje Libor Pešek a režii přenosu má Jan Svěrák," uvedla mluvčí hodonínského Domu kultury Petra Tomanová. Při koncertu diváci nepřijdou ani o odborný výklad od předních cimrmanologů.

RADKA KŮŘILOVÁ