Šestnáctý ročník výstavy hub, oslava kulatého výročí Hrubé Vrbky, či hry a soutěže pod rozhlednou Travičná při Oskorušobraní. Nadcházející víkend nabídne na Hodonínsku bohatý program.

Už v pátek odstartují velkolepé oslavy 650. výročí první zmínky o Hrubé Vrbce. Vše odstartuje už v pátek vernisáží výstavy Hrubá Vrbka v obrazech a fotografiích, při které vystoupí hrubovrbecké sbory za doprovodu horňácké cimbálové muziky Petra Mičky.

Rodáci z Vrbky

Hlavní program se však uskuteční o den později, kdy od šestnácti hodin začne pořad Více, jak 650 let znějí písně Hrubou Vrbkou a vystoupí v něm hrubovrbečtí rodáci, hrubovrbecké sbory, Dušan Holý, Martin Hrbáč, Jaroš Hrbáč, František Okénka, Eva Grombířová a další hosté. Dále bude představena nově vydaná kniha o Hrubé Vrbce.

„Je to velmi významná akce, na kterou se intenzivně chystáme v podstatě celý rok. Momentálně přípravy vrcholí. Kromě pracovníků z obecního úřadu, zastupitelstva a kulturní komise se zapojily i všechny místní organizace a spolky. Rádi bychom pozvali všechny naše občany, rodáky, přátele, příznivce a známé,“ uvedl k akci hrubovrbecký zastupitel a jeden z organizátorů Pavel Gráf.

V neděli se pak uskuteční slavnostní bohoslužba v evangelickém kostele v Hrubé Vrbce, Krojový průvod obcí a pořad představující aktuální dění v Hrubé Vrbce „Vrbecký rok“ aneb Hrubou Vrbkou znějí písně dodnes.

Většina akcí však čeká na příznivce kultury až od soboty. Od deseti hodin ráno se například otevřou dveře salaše Travičná, kde se uskuteční už šestý ročník tradičního Oskorušobraní. Na návštěvníky letos čeká řada novinek, v podobě představení ovocného stromu hrušky krvavky či ochutnávky oskorušových sirupů. „Vloni jsme na salaši poprvé moštovali jablka, a to i těm, kteří si přinesli kyblík, nebo dva. Tuto možnost dostanou lidé i letos,“ uvedl organizátor akce Vít Hrdoušek. Oskorušobraní potrvá až do osmnácti hodin. Ve stejných časech bude akce i v neděli.

Od soboty do pondělí je v areálu hasičské zbrojnice v Ratíškovicích připravený už šestnáctý ročník Výstavy hub s podtitulem Ktož nemáš peněz, húby jez!

Mykolog poradí

Výstava odstartuje v sobotu ve dvanáct hodin a po oba víkendové dny nabídne i houbařskou poradnu Aloise Vágnera. Součástí akce budou i fotografické úlovky vzácných druhů hub, které představí výstava.

I přes letošní, pro houbaře horší rok, je možné, že se na výstavě objeví klouzci, hřiby hnědé či kozáci. „Domácí houbaři dodrží sliby a vyrazí za svými kolegy na Vysočinu i k hlavnímu městu a tím patrně obohatí výstavu o druhy které ještě nikdy nevystavovali,“ uvedl ratíškovický mykolog Václav Koplík. V neděli a pondělí je výstava otevřená od devíti hodin. V neděli se uzavře v osmnáct hodin, o den později už ve čtrnáct hodin.