„Jedenáctý ročník koštu nabídne třináct set sedmdesát dva vzorků destilátů, likérů a macerátů,“ láká na tradiční Košt pálenek a kysaného zelí za organizující sdružení Gurmáni Mikulčice jeho prezident Vít Pavka.

Vzorky přitom pocházejí ze sto čtyřiceti obcí z celé České republiky. Kromě toho ale mikulčičtí nabídnou i gastronomické odpoledne, ve kterém mohou návštěvníci koštu ochutnat regionální speciality, jakou jsou slovácká zelňačka, škvarkové pagáčky, zelné placky či ondráše a jiné pochutiny.

hybět nebude tradiční košt kysaného zelí, jehož vzorky mohou zájemci do soutěže přinést nejpozději v sobotu do deseti hodin, kdy začne jejich degustace. Mikulčický dům kultury pak pro návštěvníky koštu pálenek otevře ve čtrnáct hodin.

Koštovat se bude i v Miloticích. Tentokrát víno. A jeho milovníci mají výjimečnou příležitost, protože mikulčický košt archivních vín se koná jen jednou za čtyři roky. Účast se očekává tradičně hojná.

„Na košt starších ročníků vín míří spíše fajnšmekři, kteří jdou cíleně po opravdu kvalitním pití,“ uvedl jeden z organizátorů přehlídky Petr Krist.

Degustace vzorků, kterých se nakonec sešlo 483, se uskutečnila už minulý týden. A opět na ní dominovala vína místních vinařů, kteří dodali víc než polovinu ze všech vzorků. Letošní ročník koštu se uskuteční v sobotu 21. ledna ve tři hodiny odpoledne v milotickém kulturním domě.

Z plesové nabídky určitě vyčnívá dobový ples ve Vlkoši. Ten bude totiž letos nejen ve stylu doby protektorát Čechy a Morava, ale hlavně bude mít i charitativní podtext. Organizátoři dnes večer vydraží lyži olympijské vítězky Kateřiny Neumannové, helmu a startovací dresy skokana na lyžích Jakuba Jandy a pamětní plaketu 42. Mechanizovaného praporu „Svatováclavského“. Za dražbou i plesem stojí organizátor vojenských přehlídek ve Vlkoši a provozovatel vlkošského Military muzea Petr Něnička. „Vydražené peníze přebere zakladatelka dětského mírového hnutí Stonožk/Na vlastních nohou Běla Gran Jensen, která shání peníze pro děti po celém světě,“ přiblížil Něnička. Jak doplnil, prostředky z Vlkoše nejspíš skončí v afghánském Lógaru.

Kdo se na ples ve Vlkoši nedostane, může navštívit některý z krojovaných plesů. 
V sobotu se uskuteční 29. Dolňácký krojový ples ve Svatobořicích – Mistříně a ve stejný den budou krojovaní tančit i v Šardicích.

A komu se nechce strojit do kroje, stačí, když na sebe hodí pyžamo a bavit se může už dnes na Pyžamovém plese v Želeticích.