Ve Velké nad Veličkou čekají na zájemce o tradiční folklor Horňácké slavnosti, velký festival připadající na 20. až 22. července. Příchozí se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, jarmarky i humorné pořady. Kromě jiného dojde i na oslavy výročí jednotlivých spolků a opékání berana. „Bude to takové retro, můj otec se vždycky snažil najít někoho, kdo by berana opékal," vzpomíná si ředitelka programové rady Horňáckých slavností Maryna Pavlincová.

Poněkud netradiční zábavu nabídne Westernový den ve Tvarožné Lhotě. Na salaši Travičná se v sobotu 21. července přestaví Robert Kudláček, mistr České republiky v ovládání honáckého biče, country kapela Lofoši, skupina Cowboy z Ranče Kostelany a Step duo z Hodonína. Pro děti bude připravena indiánská vesnice a uskuteční se i losování o ceny. Celou akci pořádá občanské sdružení Lipinka.

Ve znamení literatury se bude nést sobotní večer v Lužicích. Na v pořadí třetím Literárním večeru v Cihelně se představí autoři Ladislav Špánik, Žaneta Voldánová, Jiří Hubáček a Jaroslav Jurčák. Celou akci ve známém přírodním areálu hudebně doprovodí folková skupina Tempus z Hodonína.

To do Labut se v sobotu zase sjedou harmonikáři. „Zatím máme nahlášeno asi patnáct hudebníků, každý zahraje pár písní samostatně a poté vystoupí ve dvojicích či trojicích, podle toho, jak jsou zvyklí spolu hrát," popisuje organizátor setkání Miroslav Šimeček. Vystoupení bude začínat ve čtrnáct hodin na obecním úřadě. Akce sebou přinese nejen zkušené hráče, ale i teprve sedmiletého harmonikáře.

Zábavu pro mladé obstará první Graffiti jam v Hodoníně. „Graffiti jam byl jeden z požadavků, který padl na Fóru mladých. Jde o součást Hodonínského kulturního léta," představuje akci ředitel hodonínského domu kultury Marcel Řimák. V sobotu se v areálu hřiště na Vartě sejdou hodonínská kapela Jihovýchod, DJ Sulaca, brněnský DJ Prohla a taneční skupina Gesto. Pro zaregistrované zájemce je připravena možnost ztvárnit na přiléhající zeď u hřiště své vlastní graffiti, které poté poputují na festival Pon-Tón.

V sobotu zve k návštěvě i přírodní areál Plže v Petrově, kde se uskuteční Rybářská noc. Pořadatelé se zaměřují především na dospělé návštěvníky, k akci patří nabídka rybích specialit a vín. K tanci a poslechu zahraje kapela Rock Blues Band.

ČTĚTE TAKÉ: Horňácké slavnosti letos nabídnou i opékaného barana. Jako kdysi

KRISTÝNA PEŠINGROVÁ