Konečně volno. Tak reagují lidé na nadcházející dva sváteční dny. S prodlouženým víkendem se chystají naložit všelijak. Vybrat si mohou z nabídky cyrilometodějských poutí, festivalů i výstav.

Vše začne zítřejším svátkem soluňských bratří Cyrila a Metoděje, kteří přinesli na Moravu křesťanství. Na několika místech okresu se připravují slavnostní cyrilometodějské poutě. Slavnostní mše bude také předcházet zábavnímu programu v Radějově. V místním kostele sv. Cyrila a Metoděje bude hlavním celebrantem polský misionář v Indii Wacław Nowak. V následujícím programu dostanou prostor v areálu Včelínek radějovské děti. Vystoupí také cimbálová muzika Strážničan a dechová hudba Švitorka.

Tradiční pouť připravují i v Mikulčicích. Na Valech se uskuteční mše, které se zúčastní několik českých a moravských biskupů. „Slavnost je příležitostí nejen k duchovnímu posílení, ale také ke zhlédnutí místních lidových krojů z Podluží i národopisných oblastí Slovácko a Záhoří,“ řekl vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek.

Zajímavé odpoledne připravili Ratíškovičtí. „Pořádáme folklorní slavnost, kde vystoupí místní tanečníci a jako host soubor Kovářovan z Kovářova,“ uvedla členka pořádající Osvětové besedy Jana Koplíková. Po skončení vystoupení bude na hřišti následovat beseda u cimbálu. Už v neděli se do Ratíškovic sjedou příznivci dechovky. „Pořádáme devětatřicátý ročník Festivalu slováckých dechových hudeb,“ dodala Koplíková.

Zpívat a bavit se u sklenky něčeho se chystají i v Sudoměřicích. Na zítřejší volný pracovní den tam připravují od 18 hodin táboření na ostrově u Výklopníku. „Kdo bude chtít, může si půjčit stan, přinést kytaru a společně se s dalšími trempy pobavit,“ řekl Zdeněk Fojtík z rejdařství pod Výklopníkem. Prodloužený víkend uvítají obyvatelé Čejče. Mohou se připravit na Letní slovácké hody, které pořádají od pátku do pondělí.

Na výročí úpálení mistra Jana Husa postaví máj a potom je čeká třídenní taneční veselí, které zpestří páteční vernisáž výstavy Léto 2007. Kdo zatoužil po divadle, může navštívit Terezín. V režii Bolka Polívky dávají Dona Quijota de la Anchu. Film Jak se krotí krokodýli zase v neděli promítá pojízdný kinematograf v centru Hodonína.