„Tuto akci jsme udělali pro naše přátele a kamarády, kteří se zabývají raným středověkem. Jedná se o slovanský sněm a chtěli jsme vlastně otevřít sezónu a potkat se s lidmi, které jsme přes zimu neměli možnost vidět,“ uvedl organizátor Miloš Bernart.

Místo Slovanského památníku nezvolili Moravané jen tak náhodou. „Mikulčice jsme si vybrali proto, že se nám tu líbí. Dalším důvodem je také spolupráce s místní pobočkou Hodonínského muzea,“ řekl Bernart.

Skupiny se na akci sjeli z celé republiky. „Máme tu lidi z Modré, Olomouce, Hradce Králové, Prahy, Plzeň. Jsou zde ale také Slováci,“ sdělil jeden z Vikingů Tomáš Rősner.

Každá ze skupin měla v svůj program, který byl závislý na příslušnosti k národu.

Aktéři se ovšem nechovali jen jako lidé bez mravů. Vztah k památníku a jeho okolí se projevil také prohlídkou, kterou organizátoři uspořádali. „Udělali jsme si okruh po Mikulčickém hradišti, kde jsme si prohlédli nejdůležitější části jako kostely, akropoli, valy a další věci,“ vysvětlil Bernart.

Akce však nebyla určena jen organizátorům. Ti, kteří o víkendu Mikulčice navštívili mohli při práci vidět kováře, truhláře, či koželuha nebo si koupit některý z dávných předmětů. Mezi těmi byli například přezky, knoflíky, nože, nebo hřebeny. Všechny tyto předměty byly vyrobeny z dobových materiálů. „Divák mohl vidět život, tábor a občas i to opilství,“ podotkl Bernart.

Organizátoři byli spokojeni i s počasím. A to i přes nepříznivou předpověď. „Původně jsme si mysleli, že pátek a sobota bude propršená, jen v neděli bude trochu slunečno. Nakonec ale pršelo jen asi hodinku,“ dodal Bernart. Ucházející počasí potvrdila i slušná návštěvnost lidí.