Má nejen nahradit stávající stacionář u elektrárny, který nevyhovuje svým stavem, ani kapacitou. „Stavba nového stacionáře přinese moderní prostory, rozšíření kapacity z třinácti na třicet klientů a také zvýšení horní věkové hranice klientů na pětatřicet let,“ přiblížila zásadní změnu Eliška Dřevěná, mluvčí hodonínského Centra pro rodinu a sociální péči, které stacionář Vlaštovka provozuje od roku 2006.

Tomu se podařilo na rekonstrukci za téměř osmdesát milionů korun získat evropskou dotaci ve výši sedmapadesát milionů korun. Mluvčí zapsaného spolku zároveň připomněla, že zbývající podíl pomáhá uhradit Jihomoravský kraj, města a obce z Hodonínska a další sponzoři. „Lidé mohli stavbu podpořit v Adventních koncertech České televize, které znamenají pro stavbu nového stacionáře dalších pět milionů korun. I nadále pokračují benefiční akce a sbírky po celém regionu, aktuálně zbývá získat posledních pět milionů. Veškeré další informace a také možnosti, jak Vlaštovku podpořit, jsou na webu stacionáře,“ uvedla mluvčí Centra pro rodinu.

Doplnila, že v současnosti jsou provedené stavební práce za zhruba devět milionů korun. „V podzemním patře je vyřešena sanace základů podbetonováním a mikropilotáží. Dokončili jsme sanaci vlhkosti a hydroizolaci, máme nové otvory ve stěnách pro okna a vstupy, jsou vyzděny příčky v prvním nadzemním podlaží, vyzdívají se příčky ve druhém patře. Je vyzděna výtahová šachta a vyzdívá se prostor vstupu schodiště,“ popsala dosavadní postup ředitelka Centra pro rodinu Lucie Ambrozková.

Podle dalších informací z Centra, výstavbu zkomplikoval špatný stav střešních krovů a stěn pod nimi, takže musela být oproti původnímu plánu stržena celá střecha, včetně nadezdívek. „Stavební firma však nenabrala významnější zpoždění,“ podotkla Dřevěná.

Samotná vila je více než sto let stará, což také potvrdil znalec hodonínské minulosti a patriot Antonín Kučera. „V roce 1910 patřila samozřejmě cihelnám bratří Redlichů a bydlel tam ředitel cihelny Ferdinand Roth s manželkou Idou, s třemi dcerami Luizou, Helene a Renee a také se služebnictvem,“ zavedl Kučera na začátek minulého století, kdy už vila stála v blízkosti známé cihelny.