„Sklizeň byla velmi nízká. Mnoho vinařů pak, i když víno má, šetří ho pro vlastní potřebu,“ uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček. Jeho odhad potvrzují i ti, kteří první výstavy vín připravují.

„Vloni byl rekordní počet vzorků, letos je to podstatně méně, hlavně u bílých vín. Celkem se jich tentokrát sešlo čtyři sta čtyřicet,“ uvedl za pořadatele v Žeravicích Petr Poizl. Právě Žeravice, kde vinaři slaví už čtyřicátý ročník, spolu se Skoronicemi o víkendu sezonu koštů zahájí.

„Není co vystavovat. Mnoho vín skončilo ve směskách. Ty vinaři tolik nechtějí na výstavy dávat,“ upřesnil aktuální zkušenosti Poizl. Podle něj se špatný rok odrazí i ve skladbě vzorků. Bude méně mladých vín, zato více starších.

Co se týká množství, mluví v podstatě totožně i Zdenek Stávek, pořadatel koštu v Čejči, který bude první březnovou sobotu. „Vloni bylo vzorků více než obvykle, přes šest set. Letos je to čtyři sta třicet,“ informoval.

Čejčští vinaři přitom tentokrát spolu s hovoranskými a šardickými utrpěli větší škody než jinde v okolí. K chorobám se přidala na konci července velká bouřka s krupobitím, která velkou část vinic poničila. „V počátku padaly i názory, že je špatný rok, ať košt neděláme vůbec. To ale ne, výstava je každý rok potřeba. Minimálně proto, aby se mezi vinaři špatný rok řádně vyhodnotil,“ uvedl Stávek.

Že by se menší množství vín mohlo odrazit na návštěvnosti, se pořadatelé neobávají. Podle zkušeností je skladba příchozích každoročně stejná. Zřejmě bude ale vždy dříve vypito.

I kvalita vína bude jiná, než je zvykem. Vinaři se shodují, že tentokrát bude mnoho vín kyselejších než jindy. I tak ale bude možné najít nějaká velmi kvalitní.

Čeho se ale milovníci dobrého pití vůbec nemusí obávat, je úbytek koštů po špatném roce. Na množství koštů se zatím vůbec neprojevil. I když některý pořadatel kvůli malému množství vzorků nakonec akci zruší, pořád jich zůstanou v regionu desítky. „Množství pořádaných výstav se nemění, ať je ročník jaký chce. Množství organizátorů je stabilní,“ řekl předseda vinařské komise hodonínského okresního svazu zahrádkářů Pavel Navrátil.

Vinařské akce jsou totiž čím dál populárnější a lákají i turisty. Podle Půčka už dávno nejde jen o košty, ale i různé druhy přehlídek, otvírání sklepů či slavnostních vinobraní.

Kompletní seznam koštů v příštím týdeníku Slovácko