Výstava vín Podluží je především přehlídkou umění přípravy ušlechtilého nápoje ve čtrnácti vinařských obcích regionu. „Samozřejmě jsme ale příchozím nabídli i vzorky ze vzdálenějšího okolí Podluží včetně slovenské Skalice,“ sdělil Koneček.

Celkem si mohli milovníci vína vybírat ze 718 vzorků. Zajímavostí bylo také to, že lidé tady mohli ochutnat nejen tradiční vína evropské révy, ale také ty s označením PIWI pro stále oblíbenější rezistentní odrůdy. Šampiony koštu se však stala vína z klasických odrůd, a to dokonce z posledního ročníku. Byť toho nemají vinaři kvůli mrazivým ránům loňského jara zrovna nejvíce. Keramické plakety od Martiny Mirošové z Lužic pro šampióny koštu si odnesli zástupci Rodinného vinařství Košut z Prušánek, Rodinného vinařství Beneš z Hrušek a Vinařství Dvořáček LTM z Mikulčic. Oceněním se mohli pyšnit ale také další místní vinaři, a to za nejlépe ohodnocená vína z Mikulčic. Za Rulandské modré z roku 2012 jej získal Vít Pavka. „Toto víno si zaslouží uležet, což jsem si uvědomoval, takže jsem jej doposud na košt nedával a vyrukoval jsem s ním až na naši výstavu. A sklidilo úspěch, což mě samozřejmě velice potěšilo,“ řekl spokojený Pavka.

Nejen jeho vína mohli okoštovat známí českoslovenští olympionici. Do Mikulčic totiž zavítali například bývalý kapitán mistrů světa v hokeji František Pospíšil, medailista z olympijských her v Mnichově 1972 a Montrealu 1976 Oldřich Svojanovský nebo bývalý zápasník a přední filmový kaskadér Karel Engel. „Jezdíme do Mikulčic už asi patnáct let a za tu dobu jsem si velice oblíbil vína od Josefa Kučího a pana Kopečka. Především však jsme sem dorazili, abychom předali poháry za Český klub olympioniků těm nejlepším v běhu Velká Morava,“ uvedl Engel.

Ten pro lepší vychutnání vína absolvoval i sommelierský kurz. Navíc upozorňuje na to, že i pro sportovce je víno přínosné. „Když jsem se připravoval na závody, tak jsem si připravil nápoj, který obsahoval hroznový cukr, bílé víno a syrová vajíčka. Po jeho vypití jsem se cítil opravdu dobře,“ svěřil se bývalý zápasník.

Ne všichni ale chodí na košt kvůli vínu. To je případ i předsedy okresního mysliveckého spolku Radovana Mančíka. „Je tady výborná atmosféra, ale abych se přiznal, tak mi nejvíce chutnala výborná nádivka,“ dodal myslivec.