„Rádi bychom, aby se vinaření a víno stalo běžnou součástí našeho každodenního života, jak tomu bylo v dobách našich babiček a dědů,“ uvádí předseda nově vzniklého Vinařského spolku Skoronice Aleš Rajsigl.

Podle něj a jeho kolegů už vztah mladých lidí ve vesnici k vínu slabý. To by chtěli společně změnit. Starším vinařům chtějí zase nabídnout možnost prezentovat jejich vína a získat tak nejen obchodní příležitosti.

„Pokud mluvíme o tradicích, jde také o nezávazná posezení sousedů u vína, která už dnes vůbec nejsou samozřejmá,“ říká Rajsigl. Jak dodal, sklepy dříve tvořily místo, které dnes v mnohém zastoupily hospody. Do sklepů chodili lidé si posedět s přáteli a při pohárku si vykládat, co je nového. To by se měla alespoň částečně zkusit napravit první významná akce spolku.

Hlavní událostí tohoto roku by měla být velká ochutnávka vín přímo ve sklepním areálu. Akce Otevřené sklepy Skroronice 2011 nabídne návštěvníků vína přímo u vinařů. Půjde o první organizovanou vinařskou akci v areálu za dlouhá desetiletí.

Další na řadě bude tradiční slavnost vinobraní, která byla ve vesnici naposledy před téměř deseti lety. „Letos se to ještě asi nepodaří, ale příští rok bychom už slavnost chtěli uspořádat,“ dodal předseda sdružení.

Vinařská kolonie ve Skoronicích nazývaná Vinohrádky čítá přibližně padesát vinných sklepů. Přibližně polovina už ale neslouží svému účelu. Buď jsou úplně prázdné, nebo tam rodina majitelů zavítá jen příležitostně provést základní údržbu stavby.

Z více než dvaceti aktivních vinařů areálu se ke zmíněné letošní akci přihlásilo už deset. Kdyby se jejich počet podařilo dostat na patnáct, považovali by to organizátoři za úspěch.