Vinice v zasažených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které stály tornádu v cestě, jsou úplně pryč. „Jsou velké škody na sklepech v Mikulčicích i v Moravské Nové Vsi. Dál jsou škody na traktorech, autech, technice, co byla venku, i na skladech s vínem. Dostaly zabrat i některé podzemní sklepy, jsou podmáčené a rozpadají se," přiblížil Nyitray.

Přesnější škody na vinicích se podle Nyitraye začnou odhadovat zhruba za měsíc. Až se vinaři postarají o své základní potřeby spojené hlavně se svými domovy.

Nyitray upozornil, že tornádo odrovnalo i řadu soukromých vinic, které měli lidé pro svou potřebu například na zahrádce. „To je další část neštěstí. Co se uchovalo generace, tornádo zničilo. V Podluží a na Slovácku má téměř každý nějaký vinohrad," poznamenal.

O vinohrad zcela přišel třeba kolega Nyitraye z Lužic. „Byly tam holé pahýly třicet centimetrů od země, poválené sloupky, drátěnka roztržená, uprostřed vinice vana, která tam odněkud doletěla. Chatová osada vedle vinice už není vůbec. Už v pondělí bylo v oblasti krupobití, pro letošek mám posbíráno, hlásil po něm kolega. V pátek pak říká, že teď už nemá ani vinohrad," popsal Nyitray.

Kromě mnoha zraněných je jednou z obětí tornáda podle něho známý vinař. Z jaké ze čtveřice nejvíce zasažených obcí muž byl, Nyitray nechtěl komentovat.

Že jsou mezi zasaženými lidmi po čtvrtečním tornádu také vinaři, bylo vidět už na pátečním slavnostním zahájení Valtických vinných trhů. S ohledem na důsledky tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku, si svá ocenění za vystavené vína přišla převzít sotva polovina vinařů. „Z důvodu, že řada vinařů přišla nejen o domovy, ale i jejich léta budované vinařské provozy, techniku a vinice, jsem se jako člen Svazu vinařů, rozhodl založit transparentní účet pro pomoc postiženým vinařům. Číslo účtu je 123-4547140267/0100," sdělil Lubomír Maťák. 

V následujících týdnech chce požádat Svaz vinařů, případně Národní vinařské centrum o spolupráci při rozdělení vybraných prostředků mezi postižené vinaře v zasažených lokalitách.