Porotě zachutnala zejména vína ze bzeneckého Vinařství Bunža, které získalo čtyři bronzové medaile, vinařství Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína má tři bronzové. A Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic dostalo stříbrnou a bronzovou medaili. Stříbrnou si vysloužila svou chutí loňská Pálava, výběr z hroznů. „Do soutěže jsme poslali 109 vín, z nichž 76 medailově uspělo. Kromě velmi pozitivního hodnocení vyvolala naše vína mezi hodnotiteli velký zájem. Porotci hodnotí vína naslepo, ale u našich vín se po hodnocení živě zajímali o zemi původu právě hodnocených vzorků," popsal úspěch moravských a českých vinařství ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

1400 vinařství

Mezinárodní soutěže v San Franciscu se zúčastnilo 4 539 vín z téměř patnácti set vinařství třiceti zemí světa. Česká a moravská vína získala jednu velkou zlatou, jednu zlatou, osmadvacet stříbrných a šestačtyřicet bronzových medailí.

Velkou zlatou medaili získalo Vinařství Maděrič z Moravského Žižkova. Díky tomuto ocenění se jeho majitel dostal na Double Gold Tour, kde bude po boku nejlépe hodnocených vín světa propagovat svou značku v největších amerických městech.

„Momentálně do Spojených států dovážíme osmnáct vín od desíti moravských vinařů, a to konkrétně do států Illinois, New York a New Jersey. Zákazníci z ostatních států využívají možnost objednávky přes internet. Je tu ale nepochybně prostor pro další rozšíření nabídky," sdělil Noah Ullman, majitel Společnosti, která do spojených států česká a moravská vína dováží.

RADKA KŮŘILOVÁ