„Vinařské stezky jsou výkladní skříní nadace. Pomáhají zachovat místní tradice, to nejlepší, co region má, přispívají ke zdravému životnímu stylu, spolupráci obcí i podnikatelů, kvalitě služeb pro návštěvníky, symbolizují myšlenku udržitelného rozvoje. Před deseti lety málokdo věřil, že by do odlehlých vinařských obcí mohli turisté zajíždět po stovkách. Dnes to je realita a stále ještě málo využitá příležitost,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Rozšíření zatím ne

Stezky protínají vinohrady a vinné sklípky mezi Znojmem, Břeclaví, Hodonínem a Uherským Hradištěm. Tvoří je deset cyklistických okruhů v každé z deseti bývalých vinařských podoblastí plus páteřní Moravská vinná stezka jdoucí napříč celým regionem.

„Další rozšiřování tras zatím neplánujeme. Momentálně se snažíme o přeznačení těch stávajících tak, aby vedly čím dál tím méně po silnicích,“ řekl Martin Gillár z Nadace Partnerství.

Jižní Morava má jednu z nejhustějších sítí cyklotras v zemi.

Velkou výzvou do budoucna je pro obce využití bývalých železničních tratí jako tras pro cykloturistiku. Vedou většinou skrze lesy mimo zastavěné oblasti a vytížené komunikace. Na jihu Moravy se to týká například trati ze Ždánic do Uhřic nebo zrušené trati Kyjov-Mutěnice. (čtk)