Vinař Stanislav Škarecký z Vracova chodí teď kontrolovat své vinice denně. „Na Vracovsku pořádně nepršelo sedmdesát, možná osmdesát dní. Vinohrad se drží zatím dobře, ale kdyby sucho vytrvalo, tak uschne," obává se Škarecký.

Podobně se vyjádřil i vinař Petr Klásek z Petrova. „Sucho trvá dlouho. Teplé počasí bylo výhodné, když hrozny odkvétaly. Teď už ne," uvedl Klásek.

Blatnický vinař Jan Polehňa se obává, že mu nedostatek vody poškodí nové sazenice. „Vysadili jsme mladou révu a ta ještě není zakořeněná. Potřebuje trvalejší déšť. Alespoň dvacet nebo třicet milimetrů srážek. Starší je víceméně suchovzdorná," vysvětlil Polehňa. Také v Archlebově vysadili čtyři hektary nového vinohradu. „Od začátku května spadlo deset milimetrů, to je jenom deset litrů na metr čtvereční. Potřebovali bychom dalších dvacet hned a padesát v dalším týdnu. U nás máme dobrou hnědozem na pískovcovém podloží, voda se v ní udrží. Proto jsme raději začali zavlažovat," sdělil sklepmistr vinařství Spielberg Archlebov Ondřej Konečný.

Pěstitelé se shodují v tom, že situace je v těchto dnech na rozhraní. Pokud vytoužený déšť přijde, měly by se srážky rozložit do více dnů. „Přívalová bouřka také nic nepřinese. Voda rychle odteče. Navíc až budou hrozny dozrávat, mohly by kvůli množství vody bobule popraskat," upozornil Polehňa.

Podle něj se vinaři potýkají s problémy každý rok. „Před třemi lety přišly v půli května noční mrazíky a letorosty, které byly před květem, pomrzly," řekl Polehňa.

Zda bude letošní úroda dobrá, nemají vinaři na Slovácku jisté až do vinobraní. „Vloni přišlo na konci srpna a na začátku září vláhy tolik, že révu ohrožovala šedá plíseň," dodal Martin Půček.