Na hrozny se vrhají poté, co z polí zmizí kukuřice. Vinaři v regionu proti nim bojují různě. Přesto každý rok sčítají po náletech špačků škody. „Pokaždé jsou to miliony korun," uvedl předseda hodonínské Okresní agrární komory Petr Chaloupka.

Finty k zastrašení hejna používají vinaři různé. Například členům z Cechu v Blatnici pod Svatým Antonínkem se osvědčily plašiče, které vydávají zvuky dravých ptáků. Podle starosty obce a člena cechu Vladimíra Hanáka vinaři tento způsob používají na více než dvou stovkách hektarů. „Jsou vysoce účinné a ekologické. Jen musíme vždy dobít baterky. Máme jich asi šest a jsme s nimi velice spokojení. Díky nim jsme ztráty omezili na minimum," zhodnotil účinnost Hanák.

Vinaři v Ratíškovicích zase sázejí na tradiční hlídání vinic. Tamní pěstitelé zaplatí pětadvacet korun za každý ar vinohradu. Za tyto peníze si potom najímají takzvané hotaře. „Nejlepší jsou pro nás myslivci. Ti totiž mají oprávnění do hejn střílet. Ostatní dostávají jen poplašné pistole. Špačky sice vyplaší, ale nezraní je," popsal tradiční zvyk ohlídání vinic ratíškovický vinař Jiří Hubáček.

Hotařů je šest až osm, na směně jsou vždycky dva. Hlídají od rozednění do setmění. Začínají desátého září a končí s posledním říjnem. „Pomáhají nám i dravci, kteří žijí v nedalekém lese a nad vinohrady krouží. Špačci se jich bojí. Přemýšleli jsme i nad akustickými děly, ale nakonec jsme zůstali u hlídek," dodal Hubáček.

Zbraň však do rukou nemůže vzít každý a vždy. Střelbu musí nejdříve povolit příslušný úřad na ochranu přírody. „Střílet se může pouze do okraje hejna. Pokud odlétá, střílet je už zakázané. Pokud myslivec nebo ten, kdo má střelbu povolenou, špačka odstřelí, musí odevzdat jeho kroužek. Jestli nějaký má," sdělil vedoucí veselského odboru životního prostředí Petr Michna. S flintou navíc mohou na Veselsku lidé na špačky vyjít pouze do viničních tratí, které jsou mimo území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Ohňostroj

Kromě střelby se k odhánění okřídlených zlodějů používají i jiné způsoby. Mezi pasivní nástroje patří sítě, které zabraňují špačkům v průletu. Někdo také ve vinici rozvěšuje CD. Ve větru se nepravidelně lesknou a ptáky odhání. Podle vinohradníků je ale lepší používat pomůcky, které vytváří hluk. Oblíbené jsou plynové pistole, pyrotechnika, načasovatelné propanbutanové detonátory, ale i mlácení palicemi do sudů.

Špačci ale nejsou jediní, kteří vinaře o hrozny obírají. Vloni jich zmizelo pět set kilogramů z jednoho vinohradu ve Stavěšicích. Hned na začátku sezony, kdy vinaři hrozny sklízejí. „Majitel vinohradu si tehdy nevyčíslil přesnou škodu, proto jsme případ šetřili jako přestupek. Pokud ale škoda přesáhne pět tisíc korun, jde už o trestný čin. Za ten zloději hrozí až dva roky vězení," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.