„Máme více než čtyři sta šedesát pět vzorků, což je asi o sto víc než loni. I návštěvníků koštu je rok od roku víc,“ informuje o již dvanáctém moravanském koštu Martin Kopl. Sobotní akci, která bude patřit i hudbě, pořádají místní vinaři a zahrádkáři. Zahraje kyjovská Cimbálová muzika Petra Růžičky a mužský sbor z Boršova. Na večer přichystali organizátoři diskotéku ve stylu oldies.

Hlavní sezona koštů odstartuje ale až v březnu. Například v posledním dnu prvního jarního měsíce je na pořadu velká výstava vín v Mutěnicích, v areálu Sklepů Jarošek. „Každoročně je pro hosty připraveno na tisíc vzorků vín od našich i přespolních vinařů. Pobyt v prostředí, kde se rovněž nachází muzeum vína a pálenky, zpříjemní cimbálová muzika Mládí z Čejče a naše nalévající krojovaná mládež. Dovolím si tvrdit, že úrovní patří naše výstava vín mezi nejlepší v širokém okolí,“ uvedl za Vinařský spolek Mutěnice František Dubina.

Velké košty budou následovat především v dubnu a řadu z nich pořádají zahrádkáři. „Mezi ty nejnavštěvovanější patří košty v Miloticích, Rohatci, Dubňanech a Ratíškovicích. Oblíbený je také družební košt v Sudoměřicích,“ vypíchla hlavní taháky koštovací sezony Jana Komosná z Českého zahrádkářského sva­zu.

Na tisíc vzorků

Na milotický košt dorazí každoročně kolem dvanácti až čtrnácti set návštěvníků. „Vzorků, které dávají jak domácí vinaři, tak ti ze širokého okolí, bývá kolem tisíce,“ upozornil milotický starosta Josef Levek.

Český zahrádkářský svaz spolu s Cechem kyjovských vinařů pořádá velkou Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí. Ta se uskuteční o víkendu devatenáctého a dvacátého května v městské sportovní hale ve Vracově. Tato výstava se koná jen jednou za dva roky, a to střídavě v České republice a na Slovensku.

Na posledním ročníku, který byl ve Skalici, se objevilo přes šestnáct set vzorků. Dva roky před tím, v Hustopečích, jich bylo dokonce přes dva tisíce. V letošním roce organizátoři očekávají od vystavovatelů asi patnáct set vzorků nejen z domácích vinařských oblastí, ale i ze Slovenska, Rakouska, Německa, Polska, Maďarska a Chorvatska. O dobrou náladu se bude starat Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče.

Sezonu výstav vín uzavřou už sedmnácté Vinné trhy v Čejkovicích.

Výstavy a košty vín v okrese Hodonín:

4. 2. Moravany
25. 2. Žeravice
3. 3. Čejč
10. 3. Vacenovice, Blatnice, Kostelec
17. 3. Vracov, Kyjov, Strážnice, Svatobořice-Mistřín, Hýsly
24. 3. Hovorany, Kozojídky, Těmice, Ježov, Bohuslavice
31. 3. Mutěnice
8. 4. Milotice, Uhřice, Rohatec, Hroznová Lhota, Dubňany, Bukovany, Vnorovy
21. 4. Ratíškovice, Šardice, Prušánky, Mikulčice
28. 4. Sudoměřice, Josefov (i 29.)
1. 5. Bzenec
5. 5. Petrov
6. 5. Veselí nad Moravou
8. 5. Moravský Písek
19. a 20. 5. Čejkovice (XVII. Vinné trhy)