To komturovi zachutnalo. „Zase je máte dobré. Vinné trhy na čejkovické templářské tvrzi se povolují tak, jak mě žádáte," řekl Ekko.

Později se Hodonínskému deníku Rovnost svěřil, že dává přednost červenému vínu. „Možná si návštěvníci myslí, že piju vodu, tu jsem ale nikdy nepil. A já piju Zweigeltrebe, konkrétně od Pavla Červenky z Trati za Sýpkou," přiblížil svůj vkus Jaroslav Michna, který je komturem Ekkem už třináctý rok. „To, že mi tato tvrz na chvíli patří, je pro mě obrovská čest," podotkl novodobý templář.

Letošní trhy přilákaly do Čejkovic milovníky vína ze zahraničí. „Už léta sem jezdíváme na zábavy, hlavně v lednu a únoru. Jelikož tady už poznám hodně lidí, tak naše návštěva tady není jen kvůli vínu, ale máme k Čejkovicím vztah a líbí se nám tady," pousmál se Marek Grelik ze Zohoru, který na tvrz přijel už pošesté. Tentokrát s přáteli ze Stupavy a Bratislavy.

Přímo z vinohradu zavítal na trhy místostarosta Mutěnic Petr Bíza. „Letos jsem tady poprvé a musím to sousedům pochválit. Cítím se tady v krásném prostředí výborně," uvedl Bíza.

Popáté nabízelo na trzích svůj ušlechtilý nápoj vinařství Hřiba a Robek. „Děláme sušší vína a návštěvníci u nás mají největší zájem o rýňák a tramín. Občas se tady objeví i cizinci, zvláště Poláci," řekl vinař Pavel Hřiba.

Hosté mohli po dva dny ochutnávat vína od téměř třiceti čejkovických vinařů. „Novinkou letošních trhů je to, že jsme navíc otevřeli zámeckou zahradu, kde je deset stánků vinařů a bude zde dějiště sobotního kulturního programu," upozornil čejkovický starosta Pavel Novotný.

Představil se tam například mladý folklorní soubor Čejkovjan či Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar. Večerní zábava se vrátila na nádvoří tvrze, kde zahrála mutěnická kapela Žízeň a Hlad.

Další velkou čejkovickou akcí jsou devětadvacátého srpna otevřené sklepy.