„Lékařské i nelékařské posádky na místě ošetřily osm účastníků pochodu, které následně převezly do zdravotnických zařízení. Pacienti utrpěli většinou poranění hlavy nebo dolních končetin, jeden silně opilý muž upadl do bezvědomí, byla u něj akutní intoxikace," shrnula následky sobotní zážitkové akce (psali jsme o ní ZDE) mluvčí jihomoravské zdravotnické záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Ta si posteskla nad tím, že volající na tísňovou linku 155 často nedokázali popsat místo, ze kterého volají. „Ať už proto, že byli pod vlivem alkoholu, anebo bylo obtížné se mezi vinicemi orientovat. Některé se podařilo lokalizovat díky aplikaci Záchranka, kterou si volající na popud operátorky stáhli," uvedla mluvčí s tím, že některé pacienty zdravotníci hledali v terénu i desítky minut.

Petr Bíza, místostarosta Mutěnic, které byly hlavním pořadatelem pochodu, přiblížil hned několik příčin zmíněných problémů. „Účastníkům jsme nabízeli mapy, ale řada z nich je odmítla, ale za to přece nemůže organizátor. Staráme se o organizaci na našem katastru, ale mnoho lidí k nám přichází z okolních obcí a z jejich akcí," přiblížil místostarosta. A doplnil, že při přípravě na příští ročník chtějí uspořádat schůzku i se zástupci pořadatelů okolních akcí, aby přechody účastníků koordinovali.

Se svými postřehy se svěřil i návštěvník mutěnického burčákového pochodu Aleš Horák z Brna. „Organizačně mi celý pochod přišel relativně dobře zvládnutý. Trasa mohla být sice lépe značená, hlavně na rozcestí, kde se dělily jednotlivé trasy. Mapa sice pomohla, ale šipka je šipka," svěřil se Brňan. Všiml si, že bezpečnost zajišťovali pouze hasiči a hlídky. „U akce s větším množstvím alkoholu bych čekal i sanitku a policisty," podotkl.

Mutěnický místostarosta sdělil, že zdravotnickou pomoc mají smluvně sjednanou s hodonínskou nemocnicí. Jejich stanoviště byla k dispozici na startu a v cíli pochodu. „Navíc zabezpečujeme posílení vlaků a parkování autobusů, kterých letos přijelo dvě stě. Dále nám významně pomáhají naši hasiči," uvedl Bíza.