„Vítězství v soutěži Ekonomický tým znamená pro naši školu hodně, protože náš bývalý ředitel pan Procházka byl takovým otcem zakladetelem soutěže. Nastal pak pro nás takový speciální okamžik, protože vlastně poprvé soutěž nepořádala naše škola, ale Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze, a i tak naše škola poprvé zvítězila,“ připomněl úspěšný mladík.

Účasti ve finále předcházelo zpracování projektu na předem zadané téma, ve finále pak tým zpracoval vědomostní test a poté představil vylosované téma z oblasti ekonomiky. V konkurenci pětadvaceti týmů obchodních akademií z celé republiky se trojice studentů Gymnázia a Obchodní akademie Hodonín jednoznačně prosadila, přesvědčivě obsadila první místo a navíc zvítězila také v doplňkové vědomostní soutěži. „Naším tajným přáním bylo umístění do pátého místa. Vítězství jsme nečekali,“ svěřil se Jančálek.

Tomu se podařilo skloubit studium, soutěž i práci tiskového mluvčí rohateckého motocyklového závodníka Jakuba Kornfeila. „Můj tatínek a tatínek Jakuba Kornfeila jsou velice dobří přátelé, takže jsme spolu vyrůstali. Já jsem už od čtyř let jezdil motokros, tak nás napadlo, že by jej mohl zkusit i Kuba,“ přiblížil Jančálek začátky úspěšné závodnické dráhy kamaráda.

A tomu to šlo na motorce skvěle. „Nakonec to vygradovalo tím, že se dostal na mistrovství světa silničních motocyklů. Mě zajímalo zákulisí závodů, tak jsme se v roce 2011 domluvili, že bychom vyzkoušeli spolupráci. Myslím si, že loni fungovala docela dobře a Kubovi se na trati dařilo. Doufám, že mu letos vyjde všechno, jak si sám přeje,“ řekl Kornfeilův mluvčí, který loni chyběl kvůli škole jen na pacifické tour.

Kromě kamarádových závodů toho má v aktuálním diáři poměrně hodně. Nechybí maturita a přijímací zkoušky na univerzitu. „Čekají mě přijímačky na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Chtěl bych proto moc poděkovat naší paní profesorce Šťastné, která se mnou počítá matematické příklady, a sám pak se doučuji na přijímačky z angličtiny,“ dodal Jančálek.

Mezi jeho další záliby patří kromě ekonomiky četba, cestování a sporty, jako jsou běh, volejbal a cyklistika.

Hodonínská knihovna bude dlouho zavřená (EMBARGO NA VÍKEND)

Hodonín – Opravy hodonínské knihovny výrazně zasáhnou do jejího letního provozu. Dny, kdy si mohou čtenáři vypůjčit knihy naposledy, se blíží.

„Možnost poslední výpůjčky v oddělení pro dospělé bude v pátek sedmnáctého května,“ upozornila ředitelka Městské knihovny Hodonín Hana Šimonová s tím, že půjčovna pro dospělé bude zavřená od 20. května až do 27. září. Důvodem je druhá etapa oprav a modernizace knihovny. V první fázi vzniklo v knihovně nové moderní dětské oddělení.

Děti si mohou knížky půjčovat o zhruba měsíc déle, naposledy v pátek 14. června. „Dětské oddělení, čítárna, studovna a výstavní sál budou zavřené do konce srpna,“ doplnila ředitelka.

Ta zároveň informovala, že po celou dobu oprav v knihovně bude otevřená její pobočka v Brandlově ulici, která kvůli tomu bude mít v době od 1. července do 27. září také jinou otvírací dobu. Otevřeno bude od 8.30 do 17.00.

Kromě toho knihovnice prodloužily dobu výpůjčky. Pokud si čtenář do uvedených termínů vypůjčí knihy, z půjčovny pro dospělé si je může nechat až do začátku října, v dětském oddělení do září. Knihy z knihovny na Národní třídě nemohou čtenáři vracet v pobočce. „Vyzýváme zejména dospělé čtenáře, aby se knihami zavčas a v dostatečném množství předzásobili, protože půjčovna pro dospělé čtenáře bude déle než čtyři měsíce zavřená. Pomohou tak také zaměstnancům knihovny, kteří musí vyklidit devadesát tisíc svazků knih a pak je v září zase vrátit zpět do polic,“ dodala Šimonová, která zároveň děkuje čtenářům za pochopení.