„Jednou jsem si šel jen tak zacifrovat na pódium v sandálech s cimbálkou a přišel za mnou předsedy tehdejší poroty a říká : kurňa, chlape, tys měl být ve finále!“ Tak tato slova byla pro nejlepšího letošního verbíře prý takovým impulsem, že se pustil do trénování lidového tance, který je známý od Uherského Brodu až k Podluží.

Fyzicky náročné kreace, které tanečníci na pódiu ve Strážnici předvedli, se podle vítěze nedají přirovnat snad k žádnému druhu sportu. „Já hraji aktivně squash, ale verbuňk je něco tak intenzivního a spotřebujete při něm tolik energie, že máte po čtyřech a půl minutách tep jako blázen a šíleně zrychlený dech,“ svěřil se letošní vítěz.

Verbuňk tancuje od svých šesti let, kdy jej rodiče k lásce k folklóru přivedli. Od té doby je jeho srdeční záležitostí. Právě rodiče byli jedněmi z těch, na které si při vyhlašování výsledků se slzami na krajíčku vzpomněl.

„Vzpomněl jsem si také na svou přítelkyni, která mi s láskou připravila na dnešní finále verbířů kroj a také na to, jak dlouho jsem váhal mezi muzikou a tancem,“ vyznal se ze svých pocitů Jakub Tomala. Nepřijel prý vyhrát, přijel si dnešní prestižní soutěž hlavně užít. „Atmosféra byla skvělá. Když jsem v publiku zahlédl své bývalé žáky z gymnázia ve Znojmě, kde jsem učil, prožíval jsem silnou bouří emocí,“ rozjasnil se tanečník.

Na pódiu při svém vystoupení díky skvělému diváckému ohlasu musel bojovat sám se sebou, aby vůbec dokázal svou píseň odzpívat. Verbuňk patří neodmyslitelně ke Strážnickému festivalu, jehož čtyřiašedesátý ročník právě probíhá. „Na druhém místě skončil Josef Létal z Hrušek a třetí místo přidělila porota Petru Kleinovi z Dolního Němčí,“ řekl jeden z členů poroty Tomáš Machalínek.