Kromě všech hlasů opozice byli proti Topolánkovi také Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel z občanských demokratů a bývalé zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová.

„Voliči ztratili iluze a této vládě již nevěří,“ odůvodnila své rozhodnutí Zubová. I podle Schwippela se vládě již nedá vůbec věřit, Jakubková prý nenašla včera přes den s premiérem společnou řeč.

Nyní má současný ústavní problém v rukou prezident Václav Klaus. Není vůbec jisté, že vytvořením nové vlády opět pověří Topolánka. „Beru to usnesení vážně a budu se chovat přísně podle ústavy,“ sdělil hned po hlasování o nedůvěře premiér Mirek Topolánek. Demisi hodlá podat dnes po návratu ze Štrasburku nebo ve čtvrtek. „Předpokládám, že mě prezident pověří sestavením vlády a pokud s ní nezískám důvěru, budu chtít, aby předčasné volby byly v červnu,“ konstatoval Topolánek. Pohrozil, že pokud by Klaus jmenoval premiérem někoho jiného z ODS, nastal by chaos.

„Tahle vláda neměla morálně na to, aby vedla zemi,“ řekl lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Včera až do půl sedmé večer nebylo jasné, zda Mirek Topolánek a jeho vláda situaci ustojí. Ve svém projevu se nezabýval, jak chce vláda bojovat s důsledky krize. Nenaznačil, jak řešit situaci, kdy průmyslová výroba v Česku spadla o 23 procent. Naopak vsadil na odhalení zákulisí loňské prezidentské volby, která podle něj byla spiknutím v režii ČSSD.

„Důvodem pro svolání této schůze nejsou výkony vlády, ale potřeba zahladit kauzu Savoy,“ uvedl Topolánek. Dodal, že má důkazy o zneužití bezpečnostního aparátu, na němž se podíleli blízcí spolupracovníci šéfa ČSSD Petr Dimun a Karel Randák. „Jde o nejotřesnější příklad politické manipulace a ovlivňování médií,“ pravil Topolánek. Poslanec ČSSD David Rath se mu ale vysmál otázkou: „Chcete nám tady snad namluvit, že Václav Klaus byl zvolen proti vůli ODS?“

Lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek uvedl pět důvodů, proč kabinet musí skončit, včetně neschopnosti prosadit Lisabonskou smlouvu, kterou premiér podepsal. Dodal, že její existenci umožnilo kupčení s mandáty a politická korupce. „Je ignorantská, nenaslouchá veřejnosti, je nedemokratická, neboť v zájmu udržení moci využívá kontakty v policii, aby očernila opozici,“ uzavřel.

Voliči ztratili iluze, vládě nevěří

V tom si porozuměl s Olgou Zubovou, čerstvou členkou Demokratické strany zelených. „Rozhodla jsem se jít mezi své voliče a zeptat se na jejich názor. Pochopila jsem, že lidé ztratili iluze a této vládě nevěří,“ řekla.

Vypočítala všechny sliby, které Strana zelených nesplnila. Připomněla lavírování SZ v otázce amerického radaru, zákazu páteční jízdy kamionů, vybírání zdravotních poplatků, nízkých učitelských platů nebo topení uhlím.

Nad kabinetem se začalo smrákat, když i bývalý člen klubu ODS Jan Schwippel oznámil, že ho vláda obelhala a jeho důvěru nemá. „Zablokování činnosti komise ke kauze Morava bylo pro mne další kapkou,“ pravil. Vadí mu také schválení Lisabonské smlouvy a poslední premiérův útok na legitimitu prezidenta republiky. Podle něj by v čele příští vlády už neměl stanout Mirek Topolánek. Ten pravil, že ODS se bude snažit o jeho vyloučení