Vláda se totiž rozhodla zvýšit státním zaměstnancům pevnou složku mzdy o 3,5 procenta. Celkem by tak mělo dojít ke zhruba dvouprocentnímu nárůstu celé mzdy. Třeba kuchařka s platem 12 tisíc tak může na své výplatní pásce najít téměř o 250 korun více.

Zdravotníkům už nedávno slíbila úpravu mzdy směrem nahoru ministryně zdravotnictví.

Vládní krok ale nadělá vrásky finančním šéfům státních úřadů, měst a krajů. Na platy pro své lidi nedostanou peníze navíc. „Od nás nic nedostanou,“ říká náměstek ministra financí Eduard Janota. Rezervy proto budou muset hledat ve stávajících rozpočtech.

Vláda rozhodla o zvýšení platu státním zaměstnancům. Dočkají se ho nejenom úředníci, ale i uklizečky, učitelé, vojáci nebo duchovní, kteří jsou také placeni z prostředků státu. Celkem se na peníze navíc může těšit 500 tisíc lidí. Vojáci z povolání k tomu získají zvláštní příplatek na zdravotní péči.

„Důvodem pro zvýšení mezd je vyrovnání propadu z loňského roku, kdy se zaměstnancům snížila reálná mzda,“ říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Vláda se tak podle něj snažila vyrovnat propad především pracovníkům ve školství, kterých je u nás 220 tisíc. Pevná, tarifní část zaměstnancům státu podle rozhodnutí vlády vzroste o 3,5 procenta. Vzhledem k tomu, že tvoří průměrně dvě třetiny mzdy, do peněženek jim přibude zhruba o dvě procenta vyšší plat. Například hasičům by se tak mohl zvednout o 750 korun, školníkům o 305.

Celá věc má ovšem háček. Vláda se totiž rozhodla nezvýšit rozpočet. Chce tak uchránit Česko před ještě větším dluhem, úřady musí najít peníze ve svých rezervách. Vláda to staví dokonce jako jednu z předností nového nařízení. Úřady, které budou muset platit zaměstnance, to však zřejmě uvidí jinak. „Budou zkrátka muset najít peníze ve svých rozpočtech, od nás nic nedostanou,“ říká náměstek ministra financí Eduard Janota. Podle ministra Nečase např. kraje peníze na učitele určitě najdou ve svých rozpočtech.

Učitelé asi „prodělají“ nejvíc

Problém je však v tom, že učitelé jsou placeni z centra a peníze na ně bude muset hledat ministerstvo školství. To zřejmě bude muset sáhnout na 4,5 miliardy, jež dostalo v rozpočtu na letošní rok. Ty ovšem byly určeny na odměny učitelům. Slíbené navýšení mzdy se tak u nich vlastně konat nemusí.

„Jedná se o přesun z peněz určených na prémie do pevné složky,“ komentuje to šéf školských odborů František Dobšík. On sám tento přesun vítá, neboť jde podle jeho slov o vyrovnání sociálních dopadů na všechny pracovníky ve školství. „Někteří ředitelé to〜tiž nemuseli odměny rozdělovat spravedlivě,“ dodává Dobšík. Navíc se podle něj odměny tolik netýkaly nepedagogických zaměstnanců škol. Například školníků, uklizeček či kuchařek.

Někteří učitelé ovšem nenajdou ve svých výplatách peníze, které očekávají. V nejlepším případě jim plat zůstane stejný. V tom horším by se jim mohl i snížit.