V současnosti mají Babišovci v okrese pětadvacet členů. „Počítáme se založením dalších místních organizací například v Lužicích či Kyjově. Pro jejich vznik se musí rozhodnout minimálně tři členové hnutí, kteří pak v souladu se stanovami podají předsednictvu žádost," sdělil předseda oblastního sdružení Ano 2011 na Hodonínsku Petr Šmidrkal a dodal, že kromě stávajících pětadvaceti členů má organizace aktuálně deset schválených uchazečů o členství, sympatizanty a další žadatele.

První místní buňka v Hodoníně spatřila světlo světa koncem letošního února. Do jejího čela se postavil vedoucího radničního odboru rozvoje města Jaroslav Malát. „Sympatizantem hnutí jsem od roku 2011 a konečné rozhodnutí, že se stanu členem, přišlo na přelomu let 2012 a 2013," přiblížil svoji cestu k Babišovcům Malát.

V současnosti má hodonínská skupina přes pět členů a tři desítky zájemců. „Sice rozšiřujeme stávající základnu, ale vzhledem k nastaveným podmínkám čekatelé převládají," řekl předseda.

Podle něj se už pracuje i na kandidátkách pro podzimní komunální volby. „První práce jsme zahájili už před ustavující schůzí. V dubnu a květnu by se mělo už vyjasňovat pořadí. Určitě se tam objeví nečlenové," uvedl Malát. K otázce, kdo zastane pozici lídra, se zatím nechtěl vyjadřovat.

Jestli bude za Ano kandidovat například hodonínská starostka Milana Grauová, která v minulosti byla také vedoucí odboru rozvoje města a v květnu vystoupila z ODS, zatím nikdo z hnutí nepotvrdil. Ani přímo politička nechtěla být konkrétní. „Dostala jsem několik nabídek do komunálních voleb, ale ani jednu jsem zatím nepřislíbila. Netvrdím, že o své kandidatuře neuvažuji," vyjádřila se nestranička.

Jména na volební lístky se Ano pokusí najít spíše ve větších městech. „Záměrem hodonínské oblastní organizace je sestavit kandidátky do komunálních voleb především v obcích s již vytvořenou členskou základnou a ne za každou cenu plošně, ve všech obcích hodonínského okresu," sdělil Šmidrkal, který by chtěl vytvořit kandidátku například i ve Velké nad Veličkou, v níž žije.

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka se dá očekávat snadnější sestavování Babišovských kandidátek právě v městech. „Pokud se do voleb něco zásadního nezmění, tak může značka Ano straně přinést výhodu. Má teď totiž pověst úspěšné vládní strany a lidé se s ním budou chtít spojovat. V menších obcí to může být pro Ano horší, protože prostor už může být obsazený nezávislými kandidátkami," dodal politolog.