„Zařízení nám neumožňují sledovat jen pohyb vozidel a stav paliva v nádrži, ale jsou také prevencí proti zneužívání služebních aut pro soukromé účely,“ nastínil hodonínský místostarosta Jaromír Hýbner, který osobně žádné indicie o zneužívání vozidel města nemá.

Zároveň však dodal, že není příznivcem žádných výjimek. „Když kontrola, tak pro všechny,“ prohlásil Hýbner. Podle vyjádření vedoucí odboru organizačních a vnitřních věcí Milany Vršťalové už město GPS jednotky objednalo. „Kromě dvou automobilů Škoda Superb bude mít nově nainstalováno zařízení i Peugeot, který využívají vedoucí odborů,“ informovala Vršťalová.

V Hodoníně má GPS ve svých vozech nainstalovaná i městské policie. Podle šéfa strážníků Jindřicha Vašíčka plní zařízení i jakousi ochrannou funkci samotných policistů.

Chrání i strážníky

„Kdyby někdo tvrdil, že například strážníci nedorazili na místo, tak pomocí sledovacího systému můžeme dohledat, kde se v danou chvíli opravdu nacházeli,“ vysvětlil.

Do vozů městské policie chce GPS v budoucnu nainstalovat i Veselí nad Moravou. Podle tamního místostarosty Petra Koláře už tento nápad padl na jednání vedení.

Sledovací jednotky používají už tři roky v Kyjově. „Vybavená máme referentská auta a také ta, která město používá k údržbě,“ uvedl tajemník města Milan Jagoš.

Podle odborníka na GPS Jiřího Šebesty z brněnské Ústavu radioelektroniky je obelhání sledovací jednotky takřka nemožné. „Systém je totiž zabudován ve střeše auta nebo v jeho jiné části. Kabely nejsou vůbec vidět,“ přiblížil Šebesta.

Šéf strážníků Vašísek doplnil, že například policisté ani neví, kde se GPS v autě nachází. „Na voze nelze vůbec poznat, že je tam sledovací systém nainstalovaný,“ podotkl Vašíček.

Takto nainstalovanou sledovací jednotku mají podle jeho slov i ostatní auta patřící do vozového parku města Hodonína.