Jak to z vašeho pohledu vypadá aktuálně u nádraží?

Z dlouhodobé perspektivy se to zlepšilo, ale vzápětí musím říct, že tohle my nikdy nevyřešíme. Je to nekonečný problém. Zopakuju, že jde o syndrom vánočního kapra. Zkuste ho vyhnat z vany, maximálně přejede na druhou stranu. To stejné je s lidmi u nádraží. Když je vyženeme z vlakového, budou na autobusovém, v parku nebo u nákupního centra. Ti lidé tady jsou, byli a budou. Je to celospolečenský sociální problém.

Co tedy můžete udělat?

V minulosti začala platit vyhláška, díky které se na veřejnosti nesmí požívat alkohol. Když to člověk poruší, můžeme ho legálně z místa vykázat. To, že tam ale někdo sedí, nevoní a vypadá jak vypadá, není přestupek. Musíme postupovat podle zákona a nemůžeme si dovolit žádné extempore.

Alespoň podle reakcí na sociálních sítích by si mnozí představovali asi razantnější postup.

Ať tedy někdo navrhne, co s tím a pokud to vyřeší, dostane Nobelovu cenu. Co je to razantní postup? Máme tomu člověku zlomit ruce? To přece nejde. Strážníci by za násilí byli odsouzení. Pak se stává, že hlídka někde někoho pacifikuje a lidi nad vámi stojí a křičí, co se to děje. To, co se stalo předtím, už pak ale nevnímají.

Jak je to s pokutami?

Ačkoliv většinou nemají smysl, ukládáme je. V minulosti jsme tu měli experta, který dostal pokuty za sto šedesát tisíc korun.

  • Připomeňte si, jak před rokem a půl dopadla anketa Deníku

close Anketa mezi lidmi o místo v Hodoníně  s nejhorší pověstí. info Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek zoom_in Anketa mezi lidmi o místo v Hodoníně s nejhorší pověstí.

Kolik z toho zaplatil?

Nic. Těm lidem je to úplně jedno. Pokuta je dobrá k tomu, že díky vzniká závazek u města. Pokud by ten člověk potom chtěl o něco žádat, musí nejprve splatit své dluhy. Nedostane se kvůli tomu pak třeba k sociálnímu bydlení.

Alkohol, který problémový člověk pije na veřejnosti, ale zabavit můžete, ne?

Jistě. Pak to jde do správního řízení a je to nekonečné. Snažíme se proto situaci řešit na místě a hned. Tedy vykázáním.

Jak často jsou hlídky u vlakového nádraží?

Za rok jsou tisíce kontrol. Zajíždíme tam minimálně pětkrát, šestkrát denně. Někdy i vícekrát. Tato lokalita je pro nás prioritou. V minulosti se množily stížnosti na ubytovnu, která stojí u nádraží. Tam už se to také uklidnilo.

Na to se chci zeptat. Dříve jste v souvislosti s ruchem u nádraží zmiňoval právě lidi z tamní ubytovny.

Je to lepší, ale nikoliv ideální. Občas tam jedeme na pozvání správce, když dochází například ke konfliktům. Asi před rokem jsme měli se správcem schůzku a situaci jsme řešili.

Pomohlo to tedy?

Myslím, že ano. Několik lidí z ubytovny muselo pryč. Přestože se tam nesmí pít alkohol, asi je to benevolentnější než třeba služby charity.

Tam, pokud vím, nesmíte pod vlivem alkoholu ani přijít.

V mrazech, pokud člověk není agresivní, by se nejspíš smilovali. Pakliže jim ale někdo spadne hned u dveří, má smůlu.

Když se bavíme o lidech, kteří se pohybují okolo nádraží, jde pořád o stálou sestavu?

Dlouhodobě jsou desítky procent této skupiny stejné, postupně se ale obměňuje. Někteří migrují, jiní i kvůli svému způsobu života předčasně umírají. Kdysi jsme tu měli třeba Poláka, pak tady byli otec a syn z Karlových Varů.

VIDĚLI JSTE? Nový přístav v Hodoníně, lodě tam z Baťova kanálu vplují asi za pět let

Prodloužení Baťova kanálu do Hodonína. | Video: Ředitelství vodních cest